نخبه کشی در خوزستان/ با رفتن مقتدایی خوزستان ضرر کرد

خورنا – محمد رضایی: خبرکوتاه بود؛ استاندار خوزستان که دیروز قرار بود در یک جلسه مطبوعاتی شرکت کند به یکباره با خبر برکناری و یا به یکباره با با خبربرکناری و یا به تعبیر مقامات وزارت کشور، قبول استعفایش مواجه شد تا اینگونه سرزمینی که از یک سو معدن گنج است و از طرفی رنج کشیده سالیانِ سال سختی و تبعیض هاست در این شرایط خاص دچار ضرر و خسران شود.

در حالی که مسوولان وزارت کشور بحث استعفای استاندار خوزستان را به بازنشستگی و درخواست استعفای ایشان گره می زنند، تصمیم عبدالحسین مقتدایی واکنشی به رفتارهای صورت گرفته با ایشان طی دو سال اخیر، بوده و به نوعی اعتراض خود را اینگونه نشان داده است. مقتدایی که جزو مدیران برجسته کشور بشمار می آید در روزهای گذشته فرماندار چند شهر را تغییر داده بود که ظاهرا با واکنش هایی مواجه شد که البته این دخالت ها سال گذشته هم در هنگام انتصاب چند فرماندار و بخشدار خانم برای شهرها و بخش‌های استان خود را به گونه ای دیگر نشان داده بود.

به هر حال صبح دیروز که اصحاب رسانه در انتظار حضور مقتدایی برای حضور در یک مصاحبه مطبوعاتی بودند، معاون سیاسی وزیرکشور را مشاهده کردند که می گفت آقای مقتدایی از مدیران ارزشمند نظام و مایه مباهات است و حقیقا از دیشب (دوشنبه) که بناشد برای این منظور به خوزستان سفر کنم، برای من خیلی سخت بود چون ایشان را خوب می شناسم. مقیمی که خود تجربه استانداری خوزستان را در کارنامه مدیریتی خود دارد گفت آقای مقتدایی ازمدیران باتجربه، فعال، باانگیزه و با برنامه نظام هستند و خواهند بود که طی نامه های جداگانه ای از رییس جمهوری و وزیرکشور درخواست بازنشستگی کردند که بااصرار ایشان موافقت شد.

از سوی دیگر حسینعلی امیری، معاون وزیرکشور درباره شایعات مطرح شده مبنی بر برکناری استاندار خوزستان گفت: برکناری در کار نیست، استاندار خوزستان مدت ها قبل درخواست بازنشستگی کرده بود اما وزیر کشور به دلیل شرایط انتخابات با این موضوع مخالفت کرد.در حال حاضر با توجه به اصرار استاندار خوزستان با بازنشستگی وی موافقت و با حکم وزیر کشور به عنوان مشاور وی منصوب شد.

* پادرمیانی ها جواب نداد، مقتدایی تصمیمات بزرگی می گرفت

در همین حال یک منبع آگاه در استانداری خوزستان در رابطه به استعفای مقتدایی گفت: متاسفانه در روزهای اخیر زمزمه هایی در این رابطه شنیده می شد و در کمال ناباوری شاهد به واقعیت تبدیل شدن این ماجرا هستیم. وی با اشاره به اینکه برخی افراد و سلایق خاص در حال رقابت ناسالم با استاندار بودند اظهار داشت: در حالی که در همه استان های بزرگ مدیران شایسته را حفظ می کنند و به راحتی از آنها دست نمی کشند در خوزستان «نخبه کشی» یک عادت شده و این ضعف به نوعی چرخه پیشرفت این استان را کند کرده است. این منبع آگاه در ادامه افزود: مقتدایی از افرادی است که داشتن ایشان برای هر استان می تواند یک نعمت باشد، چراکه واقعا مدیری شجاع و باتجربه می باشند که می تواند با علم بر مسائل سیاسی و اختیارات مدیریتی در تصمیمی گیری های بزرگ موفق عمل کند اما متاسفانه شاهد آن هستیم که در استان خوزستان که شرایط خاصی دارد به راحتی فضا برای ادامه کار این مدیر تنگ می شود. وی همچنین به پادرمیانی نمایندگان منتخب استان خوزستان برای جلوگیری از این اتفاق اشاره کرد و افزود: در شب گذشته (دوشنبه) بخشی از نمایندگان فعلی و برخی نمایندگان منتخب استان خوزستان در مجلس آینده با برقراری تماس هایی با مسوولان کشوری سعی بر تغییر در روند اتخاذ این تصمیم و جلوگیری از استعفای آقای مقتدایی داشتند ولی در نهایت تلاش آنها کارساز نشد.

* مدیری که عاشق خوزستان بود، نه پست و مقام

خبر رفتن استاندار خوزستان فارغ از هر گونه دلالیلی که برای آن مطرح شده نشان دهنده این واقعیت است که مقتدایی به هر قیمتی حاضر به حضور در جایگاه استاندار نبوده و قاطعانه و در اعتراض به تصمیم و یا تصمیماتی این کار را انجام داده است. وی که علاوه بر سابقه دو دوره استانداری در دوره‌های سوم و چهارم مجلس شورای اسلامی بعنوان نماینده آبادان، به مجلس راه یافته بود و در دولت اصلاحات برای مدت سه سال استاندار خوزستان بود، در طول ۳۰ ماه فعالیت اخیر خود خدمات ارزشمندی برای خوزستان انجام داد که به جرات می توان گفت که هیچ یک از استانداران سابق حتی جرات انجام آن کارها را نداشتند. مقتدایی در حالی از فردا دیگر پست و مقامی در استانداری خوزستان ندارد که قطعا یادگارهای ارزشمند او برای مردم با فرهنگ اما زجر کشیده استان پهناور خوزستان باقی خواهد ماند و در آینده نیز همواره از نام ایشان به نیکی یاد خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • اینا فقط بفکر حفظ موقعیت و جایگاه خودشون بودن وگرنه دلشون بحال کارون و الودگی هوا و گرمای بالای پنجاه درجه و بیکاری جوانان و ریزگردها و…. نسوخته فقط از موج اصلاحات سواستفاده کردن و برن تهران و بعدشم به ریش مردم ساده خوزستان بخندن

  • اینم از نمایندگان دوریالی حزب امید در خوزستان که اول کار اولین خیانت رو به خوزستان کردند.ببینید دوستان من بدون نگاه جناحی حرف میزنم ولی برید عقب گرد خوزستان در مجلس ششم را نگاه کنید همون اتفاق در مجلس دهم هم برای خوزستان رخ میدهد

  • یه مشت هرزه سیاسی که فقط بفکر خودشون بودن این خیانتو کردن..ننگ و شرم باد بر این قوم نابکار پیمان شکن

  • کسانی که منافع حزبشان از استان خوزستان مهمتر بود

  • یه عده که کاملا مشخص ، استان خورستان را به حزب شان فروختند . ننگ باد بر این ادم های فرصت طلب

  • واقعا حیف شد… خیلیا پشت پرده دنبال برکناری ایشون بودن الان خیالشون راحت شد… همیشه نسبت به خوزستان دید منفی از مرکز وجود داشته اینم نتیجش….
    متاسفم و صد دریغ و افسوس که قدر داشته هامونو نمیدونیم!!!!

  • مقتدایی مرد تکرار نشدنی