طنین رزمندگان اینجا هنوز «شنیدنی» است

اینجا دوکوهه؛ ۴ کیلومتر تا اندیمشک/ تصاویر

خورنا – محمدامین جمشیدی / دوکوهه نام منطقه و پادگانی است در ۴کیلومتری شمال غربی شهر اندیمشک و در مجاورت جاده اندیمشک به خرم‌آباد و شهرک دوکوهه در شرق جاده و پادگان دوکوهه در غرب جاده واقع شده است.

علت نامگذاری این منطقه به این نام، وجود دو ارتفاع ۳۱۶ و ۲۸۸ متری در کنار یکدیگر و در این منطقه با فاصله کمتر از ۱ کیلومتر بوده که مانند دوکوه دوقلو در این منطقه مسطح خودنمایی می‌کنند که موقعیت جغرافیایی بخش مرکزی این پادگان ۳۲ ۳۲ ۱۵ N، ۴۸ ۱۸ ۱۵E است.

این پادگان، قبل از انقلاب به‌عنوان یک پادگان پشتیبانی برای لشگر ۹۲ اهواز و مقرهای نظامی جنوب غربی کشور تعبیه شده بود، همچنین ساختمان‌هایی برای نظامیان خدمت کننده در پایگاه شکاری به‌صورت نیمه‌ساز در این پادگان وجود داشت.

این پادگان از شرق به جاده خرم‌آباد ــ اندیمشک و از شمال و از غرب به رودخانه فصلی بالارود منتهی می‌شود، بخش جنوبی آن توسط فنس‌ها و عوارض مصنوعی محدود شده است. مساحت این پادگان با حواشی آن ۱۵ کیلومترمربع که وسعت بخش اصلی آن کمتر از ۵ کیلومترمربع است.

بخش اصلی پادگان که شامل ساختمان‌های گردان‌ها، ساختمان‌های اداری، دژبانی و انبار و ادوات و همچنین زمین صبحگاه در کنار یکدیگر و در نزدیک جاده قرار دارند اما دوکوهه امروز حالتی دوبخشی پیدا کرده که با فنس و دیوار از هم جدا شده‌اند و بخش شرقی آن در اختیار لشگر ۲۷ حضرت محمد رسول الله(ص) قرار دارد، این بخش بیشتر حالت یادمانی دارد و یکی از محل‌های بازدید کاروان‌های راهیان نور است.

بخش غربی پادگان در اختیار ارتش جمهوری اسلامی است که ساختمان‌های پنج‌طبقه آن مسکونی شده و قسمت‌های دیگر به‌صورت انبار مهمات و… در آمده است.

۲۷۷۹۲۷_۹۰۸

ایران اسلامی از اولین روزهای پیروزی خود پذیرای میعادگاه دوکوهه است

علی فضلی در دومین کنگره سرداران و یک هزار شهید اندیمشک اظهار داشت: دفاع مقدس مفهوم ایثار و رشادت شهدا و جانبازان و رزمندگان دفاع مقدس را در جامعه گسترش داد و تجلی مقاومت و ایستادگی و ولایتمداری را در تقویم دفاع مقدس جاودانه ساخت.

وی افزود: جای جای خوزستان مهد شجاعت و ایثار و شهامت و شهادت است، خوزستان با تقدیم ۲۲۰۰۰ هزار شهید ولایتمداری خود را در باور اسلامی و انقلابی خود ثابت کرده و جای جای این استان تجلی شکوه ایثار مردمی بوده که با گوش جان سپردن به فرمان امام راحل بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی طنین پایمداری را در مسیر ارزشهای اسلامی ایران انقلابی متبلور کردند.

فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج کشور عنوان کرد: ایران اسلامی از اولین روزهای پیروزی خود با حضور در کنار یادمان‌های دفاع مقدس اعتلای فرهنگی و تقویت ارزش‌های دفاع مقدس را تمرین کرده است چرا که دوکوهه و ایستادگی سرزمین یک‌هزار شهدای اندیمشک منش و روش راستین شهدا را در سرزمین اسلامی متبلور می‌کند.

۶qcddighorpqulaak (1)

وی گفت: اندیمشک شهری است که در چهار آذر مقاومت و ایثار مردمش را در تاریخ به یادگار نوشتند، تاریخ جنگ تحمیلی رشادت‌های مردم اندیمشک را از یاد نمی‌برد چرا که مردم اندیمشک در جنگ تحمیلی و دوران پس از جنگ همواره از هیچ تلاشی در مسیر توسعه از ارزش‌های اسلامی انقلاب دریغ نکرده‌اند و نامی ماندگار از خود در مسیر انقلاب جلوه‌گر کردند.

سردار فضلی بیان کرد: راهیان و عاشقان سرزمین نور و میعادگاه‌های دفاع مقدس بستر فرهنگی و اسلامی کشور را تقویت می‌کند و ما باید بدانیم خوزستان و اندیمشک خادمین راستین فرهنگ ارزشی دفاع مقدس و راهیان نور بوده‌اند و این مردم ولایتمدار از هیچ داشته‌ای در جهت تقویت فرهنگ اسلامی دریغ نکرده‌اند.

دوکوهه تمرین و تکرار روحیه ولایتمداری مردم در هشت سال دفاع مقدس

علی محرابی نیز اظهار داشت: مردم ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس ایستاده و جانانه از مرزهای اعتقادی و جغرافیایی خود دفاع کرده‌اند و ذره در این مسیر از خواست خود کوتاهی نکرده‌اند.

وی افزود: جسر نادری و دوکوهه و ۴ آذر ماه گواه ایستادگی و رشادت مردمی هستند که از روزهای نخستین شروع دفاع مقدس در آتش کینه و دشمنی مستکبرین عالم با روحیه ولایتمداری خود نامی پرافتخار از گذشت و ایثار را در تاریخ به ثبت رساندند.

معاون عملیات نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: دوکوهه تمرین و تکرار روحیه ولایتمداری مردم در هشت سال دفاع مقدس و در عرصه‌های مختلف اسلامی و انقلابی است و ما بیش از هر زمان نیازمند توجه به این رویکرد و منطق در مسیر حفظ ارزش‌های اسلامی و میهنی خود در مسیر پیش رو هستیم.

۸۳۴۴۰۳۱۰۲۶۵۲۰۲۵۶۲۱۳۵

آیت الله محسن حیدری نیز اظهار داشت: یادمان‌های دفاع مقدس بدون شک در ارائه تصویری مناسب از حیات و جاودانگی رزمندگان ایران اسلامی نقشی مهم و ممتاز داشته و دارند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: دوکوهه و جسر نادری و چهارم آذر بدون شک نام مردم اندیمشک و مردم ایران اسلامی را در ذهن و منطق اسلامی و انقلابی ایران معاصر ممتاز و منحصر به فرد کرده است.

دوکوهه تمرین ایستادگی رزمندگان مدافع حرم

صفرعلی رجبعلی‌زاده نیز اظهار داشت: وقایع و اتفاقات جنگ تحمیلی در گفته و نوشته قابل درک و شناخت نیست چرا که کلام از شرح دفاع مقدس، ناتوان است و جوانان این مرز و بوم با نثار خون در مقابل امکانات و تجهیزات قوی دشمن مقاومت کردند و دشمن را از کشور متواری کردند.

فرمانده گردان تیپ ۳۷ زرهی شیراز در دوران دفاع مقدس عنوان کرد: سراسر خوزستان در دفاع مقدس یادآور کربلای حسینی و اندیمشک خرمشهری دیگر است.

وی گفت: ثبت و بهسازی و معرفی جسر نادری و دوکوهه به‌عنوان یک یادمان مهم و استراتژیک در دوران دفاع مقدس موجب انتقال ارزش‌های دوران دفاع مقدس و مجاهدت‌های جوانان در دوران جنگ تحمیلی می‌شود که این امر نیازمند توجه و پیگیری گسترده است.

۵۶۷۹۶۲۳۲۰۱۷۱۴۹۸۶۱۴۱۰

حجت الاسلام و المسلمین خدامی نیز اظهار داشت: مردم اندیمشک با توجه به روحیه و مقاومت هشت سال خود و با تمرین و تکرار مشق ایستادگی خود از دوکوهه در برابر متجاوزان به حرمین شریفه اهل بیت(ع) ایستاده‌اند و چهار شهید مدافع حرم به دریای شور مردمی ایران تقدیم کرده‌اند.

امام جمعه اندیمشک اظهار کرد: توجه به حفظ و گسترش فرهنگ ایثار و جاودانگی و شکوه مردمی انقلابی و روحیه ولایت‌پذیری رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس ارکان مهم رشد و گسترش باور و منطق ارزشی ما هستند که با توجه به تلاش دشمن در نفوذ باید بیش از گذشته جدی گرفته شوند.

وی افزود: حضور کاروان‌های راهیان نور و معرفی رشادت‌های مردم ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس یک نیاز و ضرورت مهم است که باید بیش از گذشته به آن توجه و در راستای اجرای هرچه بهتر و باشکوه‌تر آن توجه شود.

پیش‌بینی بازدید روزانه ۲۰هزارنفری کاروان راهیان نور از دوکوهه اندیمشک

حمیدرضا گودرزی نیز اظهار داشت: تمامی بخش‌های شهری و اجرایی شهرستان برای پذیرایی از کاوران‌های راهیان نور و مسافران نوروزی آماده سازی شده و تمامی خدمات مورد نیاز مهیا شده است.

۱۴۵۸۶۲۹_۷۰۶۶۸۹۳۴۲۶۷۷۳۵۵_۷۰۵۳۸۹۹۱۸_n

وی افزود: امسال پیش‌بینی می‌شود روزانه بیش از ۲۰هزار نفر کاوران راهیان نور با حضور در اندیمشک از یادمان ارزشمند دفاع مقدس دوکوهه بازدید کنند.

فرماندار اندیمشک اظهار کرد: پادگان دوکوهه فضای بسیار زیبایی را برای کاروان‌های راهیان نور مهیا کرده و ادوات جنگی و چادرهایی برای برگزاری نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی برپا شده است.

احسان کریم‌پور، جانشین ناحیه مقاومت بسیج اندیمشک عنوان کرد: پنج یادمان و مرکز پادگان دوکوهه، پادگان شهید کلهر، پادگان شهید زین‌الدین، پادگان شهید جعفرزاده و مقبره شهدای گمنام شهرستان اندیمشک در نوروز امسال پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری با تسهیلات ارائه شده به کاروان‌های راهیان نور شاهد رشد چشمگیر بازدید از مناطق عملیاتی دفاع مقدس در استان خوزستان باشیم.

منبع: تسنیم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.