اهمیت بین المللی خورهای بندرماهشهر/ ارتقای سطح منطقه خورغزاله به پناهگاه حیات وحش

خورنا – همزمان باهفته درختکاری با مشارکت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماهشهر و پتروشیمی بوعلی سینا در منطقه خورغزاله تعداد ۱۲۰۰۰ اصله نهال حرا کاشته شد.

در مراسم کاشت این نهال ها که جمعی از مسئولین استان وشهرستان حضورداشتند، احمد رضا لاهیجان زاده مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان در سخنانی خوریات منطقه ماهشهر را بعنوان محل زاد آوری گونه های دریایی نام برد وگفت اهمیت این مناطق به حدی است که از طرف سازمان های بین المللی به عنوان مناطق حساس زیست محیطی معرفی شده است.

وی افزود متاسفانه درشهرستان ماهشهر به حدی که به موضوعات صنعتی توجه شده به مسائل زیست محیطی پرداخته نشده است و این در حالیست که در تمام دنیا توجه به مسائل زیست محیطی درپرو‍‍ژه های توسعه ای، در درجه اول اهمیت قرار دارد و امروز شاهد اتفاقی خوشایند در بخش صنعت هستیم که با مشارکت محیط زیست در راستای توسعه فضای سبز اقدام نموده اند و امیدواریم این گونه اقدامات تداوم و شاهد توسعه آن باشیم به طوری که خوریات منطقه شامل خور موسی وخوریات فرعی آن از پوشش مناسب گیاهی که هم مکان امنی جهت زیست و زادآوری گونه ها و محلی برای تولید مثل آبزیان و فضایی برای توسعه گردشگری طبیعی و فرهنگی ایجاد گردد. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در بخش پایانی سخنان خود از پیگیری های سازمان متبوع جهت ارتقای سطح منطقه خورغزاله به پناهگاه حیات وحش خبر داد و گفت با ارتقای این منطقه مکانی امن برای حیات وحش و آبزیان ایجاد خواهد شد که هرگونه فعالیت صنعتی در آن محدود می گردد.

منصور قمر فرماندار شهرستان بندرماهشهر نیز ضمن قدردانی از پیگیری مسائل زیست محیطی توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان گفت با توجه به شرایط شهرستان و وجود کانون های گردوغبار در اطراف شهر، خواستار توسعه نهالکاری علاوه بر محبط های آبی در کانون های گردوغباری اطراف شهرستان شد.

در این مراسم هریک از مسئولین با کاشت نهال در منطقه این مناسبت را گرامی داشتند.

لازم به ذکر است گونه حرا با نام علمی Avecina marina به افتخار دانشمند شهیر ایرانی ابوعلی سینا، به این نام نامیده شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.