FAX: 02189775112 02143840916 info@khoorna.com

انتخابات ایذه و باغملک/ آرایش مبهم انتخاباتی به سود کدام کاندیدا رقم میخورد؟

خورنا – در این دوره نیز همانند دوره های گذشته، تعدد کاندیدا در هر دو حوزه انتخابیه، تحلیل و پیش بینی رقابت را کمی دشوار نموده است. با این وجود به نظر می رسد برخی از کاندیداها از شانس بالاتری برخوردار هستند.

با اعلام نتایج نهایی بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، آرایش انتخاباتی در حوزه های مختلف انتخابیه شکل تازه تری به خود گرفته است.
در حوزه انتخابیه ایذه و باغملک نیز در این دوره شاهد رقابت جدی برخی از کانیداهای انتخابات هستیم. یکی از مولفه های موثر بر انتخابات در این حوزه انتخابیه، توزیع آرای شهروندان در شهرستان های باغملک و ایذه است.
در این دوره نیز همانند دوره های گذشته، تعدد کاندیدا در هر دو حوزه انتخابیه، تحلیل و پیش بینی رقابت را کمی دشوار نموده است. با این وجود به نظر می رسد برخی از کاندیداها از شانس بالاتری برخوردار هستند.
در باغملک، سرشناس ترین کاندیدا سیدهادی(جمال) طباطبایی است که بدلیل آنکه به یک قومیت یا طایفه خاصی در باغملک وابسته نیست مورد حمایت گروههای مختلف اجتماعی است و آرای منفی قومی ندارد. بعبارت دیگر ضریب نفوذ وی در میان همه اقوام و طوایف در این شهرستان است. از طرف دیگر، وی در شهرستان ایذه، دهدز و روستاهای اطراف آن، آرای سنتی بسیاری دارد که این آرا در برخی دوره های گذشته تا بیش از۱۲هزار رای نیز تجربه شده است و از این نظر نیز هیچیک از کاندیداهای دیگر از باغملک، نتوانسته اند این رکورد را بشکنند.
در این حوزه انتخابیه برخی کاندیداهای خوشنام دیگر نیز وجود دارند، از جمله سیدقاسم موسوی که بویژه در برخی مناطق روستایی از محبوبیت برخوردار است اما سقف آرای وی، در انتخابات مختلف گذشته، میزان تقریبا مشخصی بوده و در شهرستان باغملک و روستاهای اطرا ف آن، تا کنون از کسب بیشترین آرا دررقابت های انتخاباتی بازمانده است. وی هم با وجود سوابق طولانی که در ایذه داشته رای بسیار پایینی از این شهرستان کسب کرده است. (زیر۲هزار رای)
عبداله ایزدپناه دیگر کاندیدای باغملک است که گرایش اصولگرایی دارد. وی نیز تنها از بخشی از آرای قومی بویژه در مناطقی مانند صیدون برخوردار است اما آگاهان و ناظران محلی معتقدند میزان آرای وی نمی تواند وی را در رقابت های انتخاباتی موفق کند بویژه آنکه وی حتی اگر بتواند تمام آرای قومی و محلی را از آنِ خود کند(که البته بعید است) باز هم امکان جمع آوری رای از دیگر طوایف و گروههای اجتماعی را نخواهد داشت. بنابراین وی نیز نمی تواند صرفا با تکیه بر یک پایگاه اجتماعی و قومی، دورنمای روشنی را در انتخابات برای خود ترسیم کند.
اگر چه گفته می شود سیدقاسم موسوی و عبداله ایزدپناه و برخی از هواداران آنان انتظار داشته اند تا سیدجمال طباطبایی به نفع آنان در عرصه انتخابات حاضر نشود تا آنها بتوانند در این دور به حضور در مجلس امیدوار باشند اما آگاهان و ناظران انتخاباتی و محلی بر این باورند حتی با فرض عدم کاندیداتوری سیدجمال طباطبایی هم این دو شانس ورود به مجلس را پیدا نمی کردند چرا که آرای سیدجمال طباطبایی الزاما قابل انتقال به دیگر کاندیداها نخواهد بود. بعنوان مثال این سوال مطرح است که آیا در صورت عدم حضور طباطبایی در عرصه انتخابات، بیش از۱۲هزار رای کسب شده وی از صندوق های ایذه در دوره های قبل به سبد سیدقاسم موسوی یا عبداله ایزدپناه ریخته خواهد شد؟! پاسخ قطعا خیر است و در صورت عدم حضور طباطبایی، این آرا به نام یکی از کاندیداهای ایذه به صندوق ریخته خواهد شد.
از سوی دیگر، تجربه انتخابات در دوره های گذشته بخوبی نشان داده است که تکیه بر یک پایگاه اجتماعی(سیاسی، قومی و…) برای موفقیت در انتخابات کافی نخواهد بود همانطور که بعنوان مثال یکی از کاندیداهای باغملک (حجه الاسلام علی نظر ممبینی) نیز تنها توانست برخی از آرای انتخاباتی را از پایگاه اجتماعی ِقومیِ به سود خود جذب کند و بافت قومی، سیاسی، انتخاباتی باغملک و ایذه نیز اجازه موفقیت را از وی سلب نمود، اتفاقی که در شکل دیگری احتمالا در این دوره برای عبداله ایزدپناه رقم خواهد خورد.
با این وجود به نظر می رسد مردم باغملک، بسیار علاقمندند که در این دوره، کاندیدایی رای بیاورد که آرای بالایی در باغملک داشته باشد و محبوبیتی در ایذه نیز داشته و بخشی از آرای آن را جلب کند. عملکرد نماینده فعلی این حوزه انتخابیه، این انگیزه را در مردم باغملک ایجاد نموده است که در این دوره تلاش کنند کاندیدایی از این شهر را که دارای اقبال عمومی بیشتری است و از شانس بالاتری برخوردار است را به مجلس بفرستند. از این رو بیشتر نگاهها به سیدهادی(جمال) طباطبایی معطوف است و وی را می توان تنها شانس جدی مردم باغملک و برخی از مناطق ایذه همچون دهدز، سادات حسینی و… برای پیروزی در انتخابات دانست چرا که وی هم در باغملک رای بالایی دارد و آنکه از محبوبیت نسبی در ایذه برخوردار است، ضمن آنکه مواضع معتدل وی باعث شده تا فعالان جریان های مختلف سیاسی در ایذه و باغملک اعم از اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه رو نیز به وی گرایش پیدا کنند چرا که وی مواضع تند سیاسی را در سالهای اخیر اتخاذ نکرده و بیشتر تمرکز خود را بر موضوعات استانی و منطقه ای قرار داده است. اگرچه حضور ایزدپناه و سیدقاسم موسوی در این دوره، احتمال کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم را بالا می برد که در این صورت نیز این احتمال دور از ذهن نخواهد بود که شرایط دوره قبل انتخابات تکرار خواهد شد و باغملکی ها باز هم بازنده این انتخابات خواهند شد. هرچند گفته می شود زمزمه هایی جدی در میان مردم شکل گرفته تا از این دو کاندیدا بخواهند به نفع طباطبایی کناره گیری کنند تا شانس پیروزی در مرحله اول بالا برود و تنها در این صورت، می توانند پیروزی را در مرحله اول رقم بزنند.
در طرف دیگر اما عیسی قلی احمدی نیا با ردصلاحیت برخی دیگر از کاندیداها بویژه هدایت اله خادمی در آخرین دقایق، خود را حائز شانس بالاتری از دیگران می بیند و به نظر می رسد کار وی در این انتخابات، آسانتر از کاندیداهای باغملک باشد چرا که عدم اجماع در میان کاندیداهای باغملک به نفع سیدجمال طباطبایی، شانس احمدی نیا را برای ورود به مجلس بالا خواهد برد.
حال باید منتظر ماند. به نظر می رسد کاندیداهای باغملک، اگر موفقیت در انتخابات را می خواهند تا عقب افتادگی های دو دوره گذشته در مجلس را جبران کنند باید با تحلیلی واقع بینانه و بررسی دقیق آرایش انتخاباتی و توزیع آرا و همینطور توان خود برای جذب آرا، حاضر بشوند اجماع کنند و بر اساس پیش بینی ها و تحلیل های موجود به نفع طباطبایی کناره گیری کنند تا بتوانند از تکرار نتیجه انتخابات مجلس نهم جلوگیری کنند و در غیر اینصورت باید ۴ سال دیگر هم منتظر بمانند..
هرچند مردم، هم در صورت عدم کناره گیری این دو کاندیدا، خود می توانند تصمیم مناسبی بگیرند و از پراکندگی آرا جلوگیری کنند و با وجود تعدد کاندیداها، آرای خود را برای کاندیدایی که از شانس بیشتری برخوردار است و می تواند در ایذه هم رای نسبی خوبی کسب کند(طباطبایی) به صندوق بریزند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • این سایت الکی و پولیه بخاطر پول جمال طباطبایی رو حمایت میکنه باغملک سید قاسم موسوی ب طرز عجیب داره ولی این ساید دروغه

 • سلام…ممنونم اززحمتاتون….
  به نظرمن شمادرست فکرکردید..وقتی نمایندگان باغملک به جزسیدجمال طباطبایی آرای خوبی درایذه ندارندوازاین نظرکه تعدادمردم ایذه ازباغملک بیشتراست نمبتوانندبه جزسیدجمال طباطبایی آرای خوبی داشته باشندوبه همین دلیل که سیدجمال طباطبایی هم درشهرخودش(باغملک)وهم رای های خوبی درایذه بدست میاره بایدبه خاطداوآقایان موسوس وایزدپناه کناره گیری میکرنند تابازهم درانتخابات ازایذه ای هاعقب نیفتند….

 • این خبر نبود… حمایت از سید جمال بود…. چقد پول گرفتی تا این حرفا رو زدی؟؟؟

 • سایت خورنا سایت پولی و حامیان اصولگرا سنتی هست .چقدر گرفتین تا از جمال طباطبایی حمایت کنید ها……تو باغملک سید قاسم موسوی از سبد جمال ارای بیشتری داره اینو همه میدونن خائنا

 • بیشعور چرا دارین از یک کاندید از باغملک حمایت مبکنید مگه شما رمالید که پیش بینبی میکنید

 • فقط سیدجمال در همه نقاط رای دارد. برای اقتدار وی صلوات

 • آقای سید جمال طباطبایی جزو لیست پایداری هستند. میتونید با یه سرچ ساده ایند بفهمید و خودتون رو با حمایت بی دلیل از یه کاندید معلوم الحال، به عنوان یه رسانه اصلاح طلب مفتضح نکنید. لطفا یه خورده بینش سیاسی داشته باشین

 • در تمام نظرسنجی ها جناب مهندس خادمی با اختلاف بسیار زیاد اول هستند.درضمن سید قاسم موسوی شانس دوم هستند و اصلا نیاز به کناره گیری ندارند.خاطر نشان میکنم که در دوره ای که آقای طباطبایی نماینده مجلس بود هییییییییییییییییییییییییییییییییچ کاری نکرد.و حتی در پایان دوره ۴ساله اش به عنوان نماینده ای که در مجلس کمتر از تمام نمایندگان دیگر پشت تریبون رفت معرفی شد

 • سلام پس مشخص شد این نظرسنجی ها در چه راستایی بود سایت خورنا، حمایت و تحلیل شما هم نشان از همین است .اتفاقا باید گفت که محبوبیت سید جمال کم شده و الان هم جوان هایی در حال حمایت از ایشان هستند که باید تحت مراقبت باشند تا باعث ایجاد ناامنی در منطقه و انتخابات نشوند .

 • باسلام این تحلیل یک فرد است ولی اقبال عمومی مردم سید قاسم را می خواهد که همیشه در کنار مردم بوده نه کاخ نشینان وپایتخت نشین دوست عزیز به نظر شما احترام میگذاریم ولی تحلیل شما منطقی نیست وایراداتی را نیز به شما وارد میکند پس خواهش میکنم برای مردم تصمیم نگیر چرا که مردم باغملک همه فهیم وبادانش تر از جنابعالی می باشند.

 • دقیقا دارید از سید جمال طرفداری می کنید……………..
  شما را به عنوان یک رسانه اصلاح طلب می شناسند………….. به اصول اخلاقی پایبند باشید…………..

 • انصافا که واقعیت را گفتی . ای کاش همه این طوری فکر می کردند ومطمئن هستم که اکثریت مردم به این موضوع پی بردند

 • سلام. خواهش میکنم جدا ازتعصب بفرمایید آفای طباطبایی چه اقدامی در۴سال نمایندگی برای مناطق انجام داده باوجود دکتر طباطبایی درراس استانداری خوزستان؟بعدازانتخابات کی کنار مردم بود .؟وجدان حکم میکنه ازسیدقاسم یاایزدپناه حمایت بشه

 • خواب دیدی خیرباشه کمی اندیشه ومطالعه……

 • این دوره چهره جدید و مدیر باتجربه فرماندار اسبق ایذه مهندس خداداد محمدی تمام پیش بینی ها را به هم خواهد زد.