«استعفا»؛ سخنی کوتاه با استاندار خوزستان

خورنا – رضا صادقیان: روز گذشته و بعد از اعلام خبرهای مربوط به ردصلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات توسط شورای نگهبان، خبری که بیش از دیگر خبرها در شبکه‌های اجتماعی منتشر و خوانده شده خبر جعلی و دروغ استعفای استاندار خوزستان بود. خبری که مشخص بود در عالم واقع واقعیت نداشته و کسانی برای بالا بردن هیجان خوانندگان خبرهای ردصلاحیت‌ها منتشر کرده‌اند. انتشار دهندگان چنین خبری موفق شدند بیش از یک‌ ساعت و تا زمان تکذیب خبر از سوی روابط عمومی استانداری افکار عمومی در شبکه‌های اجتماعی را به دست بگیرند.

خبر منتشر شده دروغ بود، بدون تردید عمل جعل کنندگان خبر نیز رفتاری غیر دینی، غیر اخلاقی و به عبارتی بدترین نوع بداخلاقی سیاسی-اجتماعی بود، با این حال نمی‌توان فقط مسئله را در جعل یک خبر غیرواقع دید و نگاهی به گفته‌های استاندار محترم در تاریخ ۲۶ دی‌ماه سال ۱۳۹۴ نداشت، سخنان روز قبل استاندار این موضوع را به ذهن متبادر می‌ساخت که قرار است ایشان در واکنش به رد صلاحیت‌ها از مقام خود استعفا دهد. وی درباره رد صلاحیت‌ها گفته بود: «فرمانداران در هر جا که احساس می کنند نمی توانند وظایف خود را به درستی انجام دهند، بهترین خدمتی که می توانند انجام دهند این است که از سمت خود استعفا دهند؛ هماهگونه که من نیز اگر روزی ببینم که حرف غیرمنطقی در میان است، استعفا می دهم».

این بخش نوشتار خطاب به استاندار محترم خوزستان است. بدون تردید شخص شما و هر کدام از دولت‌مردان و کسانی که به عنوان مدیر و مسئول شناخته می‌شوند با توجه به امکانات اجرایی و قدرتی که در زمان مسئولیت‌شان اختیار دارند می‌توانند تاثیرگذار باشند. اینکه چنین اثرگذاری کی و چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد سخنی دیگریست، با این حال نمی‌توان از چنین قدرتی چشم‌پوشی نمود و به سادگی سخن از استعفاء و رها نمودن قدرت و مسئولیت کرد.

جایگاه شخص و مسئولیت شما به عنوان بالاترین مقام اجرایی دولت در استان و نماینده رسمی دولت یازدهم نمی‌توان و نباید به‌گونه‌ای باشد که با هر رویدادی در استان و یا کشور به آسانی واگذار شدنی تلقی گردد و این پیام را به دیگران و خصوصا بازیگران عرصه قدرت-سیاست مخابره نماید که استاندار با کوچکترین ناملایمتی و مشاهده رفتار غیرمطلوب از سوی دیگر قدرت‌مداران خواهان واگذاری قدرت به شخصیت‌های دگر است. عرصه مسئولیت و انتخاب شما به عنوان استاندار به شکل و متحوایی نباید باشد که بتوان با بروز رفتاری متفاوت از سوی کنشگران سیاسی به رفتن و یا استعفای شما منجر گردد؛ بدون شک ماندن در قدرت و استفاده از راهکارهای موجود و تلاش برای همگرایی فزون‌تر در سیاست‌های داخلی و رسیدن به همگرایی بیشتر به میزان کم و ناچیز اثرگذارتر از نبودن و رفتن و استعفاء دادن به هر دلیلی است.

تجربه سال‌های گذشته و امروز پیش‌روی ماست، روزگاری که با بی‌تدبیری‌های بی‌وقفه دولت نهم و دهم روبرو بودیم و هر چه را دولت اصلاح‌طلب ساخته بود به سوی ویرانی کشیدند. تجربه‌ای که به‌درستی می‌دانید به آسانی دست یافتنی نیست. بنابراین لازم است کسانی چون شما و یا دیگرانی که در ساختار قدرت استانی و ملی اثرگذار هستند همیشه به فکر سود جستن از راهکارهای ممکن و موجود باشید و تلاش نمایید با تفکر اصلاح‌گرایانه حامل تغییراتی کوچک گردید.

دولت یازدهم با تدبیری که اندیشید و کوشش‌های بی‌وقفه‌ای که انجام داد موفق گردید برجام را به فرجام برساند. همان‌طور که روز گذشته جناب روحانی در مصاحبه مطبوعاتی خویش عنوان داشتند تلاش دارند در داخل کشور مدل برجام را پیاده سازند و از امکانات خویش استفاده نموده تا در عمل آمار ردصلاحیت‌ها به کمترین میزان خود برسد و دلواپسی رخ ندهد؛ شما نیز باید از قدرت خویش سود جسته و راهکار تایید صلاحیت‌های بیشتری را با توجه به جایگاه‌تان فراهم سازید تا از رهگذر چنین کوشش‌هایی زمینه همراهی و مشارکت بیشتر در انتخابات فراهم آید.

راه تاثیرگذاری، موثر بودن و طی کردن مسیر اصلاح‌طلبانه هیچ وقت با قهر، استعفاء و دوری از قدرت هموار نخواهد شد. امید آنکه تا پایان دوران مسئولیت شما هیچ وقت در واکنش به رفتارهای سیاسی شاهد، شنونده و خواننده کلمه «استعفاء» از زبان شما نباشیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • ما که در شهرستان ماهشهر ردتان ناراضی هستیم
    رفتن و یا ماندنت چه ری تاثیری برای ما دارد

  • احسنت

  • سلام جوان خوب خداوند به شما وبه استاندار کوشا وساعی سلامتی عزت وپایداری در رسم واعتقاد دهد .