شور عشق در پیاده‌روی اربعین حسینی خوزستانی‌ها

خورنا -امروز خوزستان با برپایی حماسه بزرگ پیاده‌روی حسینی عشق بی‌پایان خود را نسبت به اهل بیت (ع) به نمایش گذاشتند.

به گزارش خبرگزاری فارس از خوزستان، نزدیک به ۴۰ روز از حادثه عظیم و خونین کربلا می‌گذرد؛ این روزها ایران اسلامی به‌ویژه خوزستان قهرمان و شهیدپرور حال وهوای دیگری دارد، هرکسی سعی می‌کند به طریقی خودش را به مرز شلمچه برساند تا این که بتواند در راهپیمایی عظیم اربعین سرور وسالار شهید ان شرکت کند.

چهل روز است که خواهر در غم بزرگ شهدای دشت کربلا به سر می‌برد، چهل روز است که زینب(س) نتوانسته با برادر خود حرف بزند، دختران مولایمان حسین(ع) از گرمی آغوش بابا محروم شده و رقیه مظلومانه همچنان که سر بریده بابا را در بغل داشته با شهادتش غم زینب(س) را دوچندان کرده است.

از پرهاى سوخته و خیمه‌هاى خاکستر، ۴۰ روز مى‌گذرد، از شانه‌هاى بى‌تکیه گاه و چشم‌هاى به خون نشسته، از لحظاتى که سیلى مى‌وزید و صحرا در عطشى طولانى، ثانیه‌هایش را به مرگ مى‌بخشید، حالا ۴۰ روز است که مرثیه‌هایمان را در کوچه‌هاى داغ، مکرر مى‌کنیم و ۴۰ شب است که بر نیزه شدن آفتاب را سر بر شانه‌هاى آسمان مى‌گرییم. «اى چرخ! غافلى که چه بیداد کرده‌ای».

از کربلا تا شام، حکایت سرهاى جسور شماست که شمشیرها را به خاک افکند، من از روایت خونابه و خنجر مى‌آیم، از شعله هاى به دامن نشسته و فریادهاى بى‌یاورى.

امروز فریاد، فریاد مسلمانان و شیعیان است که در سرتاسر جهان اسلام به حمایت از حسین(ع) و خاندانش برپا و همایش بزرگ عاشورایی را رقم زده است.

در خوزستان نیز به نوبه خود در شهرهای مختلف از مرکز استان تا دورافتاده‌ترین مناطق در این حماسه‌ بزرگ حضور یافته و اربعین امسال را پررنگ‌تر و پرشورتر از هر ساله به تصویر کشیدند.

*تجمع ۳۰ هزار نفری مردم آبادان در قدمگاه خضر نبی(ع)

طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته به‌مناسبت اربعین حسینی، تجمع ۳۰ هزار نفری مردم آبادان در محل قدمگاه خضر نبی(ع) انجام گرفت.

در بدو آغاز این آیین، هیئت‌های مختلف عزاداری مسیر منتهی به قدمگاه خضر نبی(ع) را پیاده طی کرده و در این مسیر به عزاداری پرداختند.

عزاداران در این اجتماع بزرگ علاوه بر اجرای برنامه‌های مختلف اعم از مرثیه سرایی، نوحه خوانی و سینه زنی اقدام به پخت غذای نذری و توزیع در میان سوگواران کردند.

*کوچک و بزرگ، پیر و جوان آمدند…

مردم ولایتمدار شهر سردشت زیدون نیز با حضور در هیئت‌های عزاداری ضمن عزاداری در خیابان‌های شهر به صورت هماهنگ و همگانی به عزاداری اربعین سرور و سالار شهیدان پرداختند.

مراسم اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور روحانیت، مسئولان ادارات و اقشار مختلف مردم شهر سردشت زیدون، کوچک و بزرگ و پیر و جوان برگزار شد.

تکریم این روز و احیای خاطره غم‌بار عاشورا، امروز مردم شهر سردشت زیدون را به خیابان کشاند و بار دیگر عزای سالار شهیدان را برپا کردند.

*پیاده‌روی هیئات عزاداری اندیمشک در باران اربعین

با وجود بارندگی، تجمع هیئت‌ها و دسته جات عزاداری مردم اندیمشک در مقبره شهدای گمنام این شهرستان برگزار شد.

عزاداران حسینی این شهر مسیر هشت کیلومتری این شهر تا مقبره شهدای گمنام با پای پیاده طی کرده و در این مکان به عزاداری و نوحه سرایی پرداختند.

*اهواز و سایر شهرهای استان

همزمان با اربعین سرور و سالار شهیدان حسین بن علی(ع) پیاده‌روی و راهپیمایی بزرگ عزادارن حسینی در اهواز و سایر شهرهای خوزستان نیز با شکوه هر چه تمام برگزار شد.

*امروز، اربعین خورشید است

امروز، اربعین خورشید است، نگاه کن چگونه پرندگان بر شاخه‌هاى درختان روضه مى‌خوانند؛ چگونه ابرهای فشرده فراقى عظیم پهنه زمین را مى‌بارند، رفته‌اید و پس از شما، جاده‌ها اسیر زمستانى همیشگى‌اند و پرواز ناگهان شما آتشى است که هرگز فرو نمى‌نشیند.

آری زخم عاشورا همیشه تازه است، پاییز را دیده اى، چگونه نوباوگان تابستان را به زمین مى‌ریزد و سر و روى جهان را به زردى مى‌نشاند؟ اکنون دیرى است که پروانه‌هاى هاشمى‌مان را شعله‌هایى یزیدى بر تپه‌هاى خاکستر فرو ریخته‌اند.

دیرى‌ست که گیسوان کودکى رقیه را بادهاى یغماگر با خویش برده‌اند، زمین، پاییزش را از یاد مى‌برد اما زخم عمیق عاشورا را هرگز… سال‌ها مى‌گذرد و ما همچنان سوگ کبوترانى آزاده را بر سینه مى‌کوبیم.

ای بشیر!

وقتى به مدینه النبى رسیدیم، مبادا کسى جلوى قافله اسراى کربلا، گوسفندى را سر ببرد! این کاروان، از سفر ۴۰ روزه با سرهاى بریده بر بالاى نى مى‌آید، نگذار هیچ لاله‌اى را در رثاى شهدایمان پرپر کنند، سراسر خاک کربلا پر بود از گلبرگ‌هاى خونین و پاره‌اى که از هر سو مرا صدا مى‌زدند: «أخَىَّ اخَّى».

اجازه نده کسى بر سر و رویش خاک بریزد؛ هنوز باد، گرد و خاک کوچه‌هاى کوفه و شام را از سر و روى زنان و کودکان عزادار نربوده است، این صورت‌هاى کبود و دست‌هاى سوخته، نیازى به گلاب افشانى ندارند، هنوز اربعین گل‌هایى که با تشنه کامى بر خاک و خون افتادند، نگذشته است.

بگو پاى برهنه به استقبالمان نیایند، این کاروان پر است از کودکانى که پاى پرآبله دارند، سفارش کن شهر را شلوغ نکنند و دور و برمان را نگیرند، ما از ازدحام نگاه هاى نامحرم و بیگانه بازگشته‌ایم.

بگذار آسوده‌ات کنم بشیر!

دل زینب(س) براى خلوت مزار جدش پر مى‌کشد تا به دور از چشم خونبار رباب و سکینه و سجاد(ع) و این کاروان داغدار، پیراهن کهنه و خونین حسین(ع) را بر سر و روى خویش بنهد و گریه‌هاى فرو خورده ۴۰ روزه‌اش را یک سره رها سازد.

اربعین یک واژه نیست؛ کتابی قطور و پرماجراست، کتابی که گذر زمان و حادثه‏های زمین، هرگز نمی‏تواند نوشته‏های آن را محو کند و البته کهنگی در آن راه ندارد.

اربعین، صدای عدالت و صداقت، و شاخه‏های درخت آزادگی است که از خاک کربلا روییده و تا ژرفای روزها و روزگاران ریشه دوانیده است.

آری، اربعین فرصتی برای اعلام همبستگی با عاشوراست. هر اربعین حسینی، قاصد حماسه‌ای ماندگار و پیامدار استعلای ایمان و نشانه‏ای از شکوه عشق، و برگ همیشه سبزی بر درخت سرخ شهادت است.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.