ساماندهی دستفروشان نیاز جدی اندیمشک

خورنا – جود دستفروشان امروز مسئله ایست که اگر توجه جدی و ساماندهی نشود می تواند مشکلات فراوانی را بوجود بیاورد.

دستفروشی امروزه بعنوان یک از پیامدهایی که نشان دهند رشد مشکلات اقتصادی قشر خاصی از جامعه است نمایان شده که خواه یا ناخواه اگر ساماندهی نشود، مشکلات دیگری را بدنبال خواهد داشت.

در اندیمشک سد معبر بعنوان یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که دستفروشی ایجاد کرده و شاهد رشد روز افزون این معضل هستیم .

به نظر می رسد اگر اقدامی مناسب و بموقع در این خصوص صورت نگرید به نحوی گسترش پیدا خواهد کرد که در آینده ای نه چندان دور ساماندهی آن دور از ذهن خواهد بود.

سال گذشته طرح ساماندهی دستفروشان توسط شهرداری اندیمشک، به دو منظور رفاه حال شهروندان و تنظیم فعالیت های اقتصادی پراکنده شروع شد که به نظر می رسد به نتیجه مطلوب نرسیده است.

هجوم خیل عظیم و روز افزون به سمت دستفروشی در سالهای اخیر نشان دهنده فشار بسیار زیاد اقتصادی بر قشر ضعیف جامعه است، از طرفی تحریم ها و اثرات آن که با برداشته شدن هم دردی را دوا نکرده است و از طرفی هم عدم توجه کافی مسئولین به ایجاد اشتغال باعث شده این مسئله روز به روز بیشتر و بیشتر شود.

وجود تعداد زیاد دستفروشان و استقبالی که از آنان می شود نشاندهنده نوعی نیاز هم از طرف فروشنده و هم از طرف خریداران است به ترتیب که فروشنده احتیاج به این کار بعنوان یک شغل دارد و خریدار نیز نیاز به خرید اجناس یا کمترین واسطه و قیمت دارد.

باید به این نکته هم توجه داشت که اگر این دستفروشان بطور کامل جمع آوری شوند و از ادامه فعالیت آنها جلو گیری شود به چه سمتی برای امرار معاش هدایت خواهند شد.

شهرداری و شورای شهر بعنوان اصلی ترین مسئولین ساماندهی خدمات شهری می توانند با برنامه ریزی صحیح و درست این مسئله را بصورتی هدایت کنند تا کمترین عوارض را برای شهر و شهروندان ایجاد کند.

اما نکته اصلی در این خصوص همکاری بخش های مختلف شهری و مردم است که قطعا تا همکاری مناسب مردم در این خصوص وجود نداشته باشد شهرداری و شورای شهر نخواهند توانست با این مسئله برخورد مناسبی داشته باشند.

منبع: اندیمشک جوان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • با عرض سلام
    وجود یا به قول شما معظل دستفروشان نه تنها در اندیمشک در اکثر شهرهای ایران وجود داشته و نیازمند ساماندهی با تشکیل کارگروهی متشکل از مسولین جهت رفع این مشکل میباشد