خوزستانی ها مراقب ادكلن كُشنده باشند

خورنا: طی روزهای گذشته مطالب و پیامک هایی در خوزستان منتشر شد مبني‌ بر ورود نوعي ادكلن حاوي گاز كشنده که از مرز عراق وارد ایران شده و فرد با استشمام آن پس از چند روز از پا در خواهد آمد.

طی روزهای گذشته مطالبي مبني‌بر توزيع نوعي ادكلن حاوي گاز كشنده ميان زائران عتبات عاليات مطرح شد كه رئيس سازمان حج و زيارت اين موضوع را تكذيب كرد، ولي از زائران ايراني خواست تا به توصيه‌ها و تذكرهاي كارگزاران زيارتي و مديران كاروان‌ها توجه كنند.

در همین خصوص معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز گفت: ادكلن موسوم به “lovely” از مبادي رسمي وارد كشور نشده و تاكنون نيز نمونه‌اي از آن براي سنجش و آزمايش در اختيار اين معاونت قرار نگرفته است.

دكتر بهزاد شريف مخمل‌زاده اظهار كرد: معاونت غذا و دارو در آزمايش اقلام وارداتي تنها مواردي را مورد سنجش قرار مي‌دهد كه به صورت رسمي و از مرزهاي قانوني وارد كشور شده باشند.

وي افزود: ادكلن موسوم به “lovely” به صورت غيررسمي وارد كشور شده و با توجه به اهميت موضوع، اكنون بايد سازمان پزشكي قانوني وارد عمل شود با تشكيل پرونده، اين موضوع بررسي شود. معاونت غذا و داروي دانشگاه جندي‌شاپور نيز تا جايي كه امكان داشته باشد در اين زمينه با پزشكي قانوني همكاري مي‌كند تا با هماهنگي بين‌بخشي، موضوع روشن شود.

عبدالامير ناطقي، مديركل امور انتظامي و مرزي استانداري خوزستان نيز درباره مطالب مطرح شده مبني‌بر كشنده بودن اين ادكلن، گفت: صحت اين موضوع هنوز مشخص نشده و تنها مطالبي به صورت غيررسمي و غيرموثق مطرح شده است.

وي افزود: در مرزهاي استان خوزستان از ورود اقلام ممنوعه و غيرمجاز جلوگيري مي‌شود، ولي درباره ورود ادكلن موسوم به “lovely” هنوز گزارشي ارائه نشده است. تدابير امنيتي لازم در خصوص كنترل اقلام وارده به كشور در مرزهاي استان اتخاذ شده و اگر موردي مشاهده شود، برخورد لازم انجام مي‌شود.

همچنين چندماه پيش اطلاعیه‌ای از سوی برخی اداره‌های حج و زیارت استان‌ها در اختیار کارگزاران زیارتی قرار گرفت که در آن آمده بود: “گزارش‌های واصله حاکی است تشکیلات القاعده در استان “المثنی” عراق نوعی ادکلن موسوم به «lovely» را که حاوی گاز کشنده است، توزیع کرده است که فرد با استشمام آن بعد از چهار روز کشته می‌شود و به این عبارت معروف است (بس شمه) یعنی فقط استشمام کن. به قرار مسموع (شنیده) تاکنون 18 نفر خارجی از این طریق کشته و 35 نفر نیز در بیمارستان‌های عراق بستری شده‌اند. این ادکلن در بازار و در مناطق پر ازدحام بغداد و دیگر شهرهای عراق به‌وفور موجود است و به‌فروش می‌رسد. با توجه به این‌که احتمال خرید این ادکلن توسط زائران عتبات عالیات وجود دارد، در جلسات توجیهی قبل از سفر موضوع را به‌نحو مقتضی به زائران اطلاع‌رسانی کنند.”

اين اطلاعيه از سوي حراست سازمان حج و زيارت در اختيار اداره‌هاي حج استان‌ها قرار گرفته بود تا از اين طريق، كارگزاران زيارتي و همچنين زائران ايراني را آگاه كنند.

همچنين در روزهاي پاياني هفته گذشته پيامكي در برخي شهرهاي استان خوزستان منتشر شد مبني‌بر اينكه اين ادكلن به استان وارد شده و از شهروندان خواسته بود كه نسبت به استفاده از آن هشيار باشند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.