اولین اثر تاریخی بندرماهشهر ثبت ملی شد/ محوطه ای باستانی به قدمت تاریخ ایران

خورنا – سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بندرماهشهر گفت: محوطه باستانی با قدمت چندین هزار ساله در بندرماهشهر ثبت ملی شد.

سارا عبادی در گفتگو با خورنا اظهار داشت: این محوطه باستانی که مربوط به دوره های پارتی، ساسانی و هخامنشی میباشد شناسایی شده و پس از مطالعات اولیه در فهرست ثبت ملی جا گرفت.

عبادی بیان داشت: در حال حاضر مطالعات جهت تشخیص قدمت دقیق این منطقه باستانی در حال انجام میباشد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی بندرماهشهر ادامه داد: با پیگیری و همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان شاهد اولین ثبت ملی در شهرستان بندرماهشهر بودیم و امیدواریم تا پایان سال چند آثار مهم دیگر در شهرستان بندر ماهشهر را به ثبت ملی برسانیم.

وی ارائه توضیحات بیشتر در خصوص محوطه تاریخی در بندرماهشهر را به آینده ای نزدیک و پس از پایان کاوش ها و تحقیقات موکول کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • با توجه به توضیحات ماهشهری عزیز من یک ده چهلی هستم
  منطقه ی زکر شده را دیدم
  چیزهای که در مورد گنج وخمره
  نوشتی من نیز افسانه وار شنیدم ولی منبعی قابل قبول واطمینان مکتوبومستند تا کنون جایی
  نوشته نشده واگر هم نوشته شده
  پایه واساس ندارد بیشتر نقل وقول
  از زبان منابع نا مشخص است
  شاید نیاز به کاوش و حفاری
  علمی وکارشناسی
  ودقیق باشد تا زوایای
  پنهان رمز ورازهای گذشتگان
  دراین منطقه برملا شود

 • مادر بزرگ من هم برایمان تعریف میکرد بعد از بارندگی عده ای به صحرا میفتند و در دل خاک اثاری سکه و مهره ای یافت میکردند .به این کار “طلا جوجو”میگفتند.

 • میگم ماهشهر کهنه اتونم باید ثبت ملی کنید آخه خیلی قدمت داره ههههههههههههههههههههههههههههههههه

 • با سلام و قدردانی از سرکار خانم عبادی در راستای تعیین قدمت این شهرستان؛ با توجه به اینکه این کار بسیار بزرگ و دارای جنبه های بسیار وسیعی است و برای اولین بار است که این شهر یک اثر تاریخی را به ثبت ملی می رساند بسیار بجاست که این موضوع بصورت گسترده در سطح شهر اطلاع رسانی شود و همه بدانند این شهر تنها یک شهر صنعتی نیست و مردم در این شادی سهیم شوند.

 • قدیمیای ماهشهر به اون محل باستانی میگفتن تل کافرون که اتفاقا کلی خمره های طلا و گنج و آثار گرانبها توش پیدا کردن و زمان استعمار انگلیس به انگلیسیا فروخته میشد مرحوم پدربزرگم میگفت که بخشی از شهر الان زیر آب دریا مدفونه و یکی از نکات جالبی که تعریف میکرد اینه که برخی مردگان این شهر باستانی بصورت عمودی بخاک سپرده میشدند.
  امیدوارم نماینده و مسؤولین فرهنگی ماهشهر توجه و اهتمام بیشتری نشون بدن.

 • دست مریزاد

 • یک حکم نمازی در صداوسیمای آبادان

  آدرس خبر:

  http://salat.ir/reader.htm.php?read=news&id=6789

 • خیلی عالی لطفٱبیشتراطلاع رسانی کنید