تصاویر: بازدید دانشجویان ماهشهری از اسکله تاریخی خور غزاله

خورنا – عصر امروز تور گردشگری و بازدید دانشجویان مدیریت جهانگردی دانشگاه پیام نور بندرماهشهر از اسکله تاریخی خور غزاله به عمل آمد. این بازدید به مناسبت هفته جهانی گردشگری توسط انجمن گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان بندرماهشهر و اداره میراث فرهنگی شهرستان بندرماهشهر برگزار شد.

گفتنی است اسکله خور غزاله با قدمتی بیش از یکصد سال از جمله قدیمی ترین اسکله های بارگیری و تخله مدرن در استان و کشور میباشد که در ابتدای جاده ماهشهر-هندیجان و در فاصله ای حدود ۵ کیلومتری از شهر میباشد.

 

IMG_6210 IMG_6213 IMG_6214 IMG_6216 IMG_6218 IMG_6222 IMG_6223 IMG_6226 IMG_6227 IMG_6228 IMG_6229 IMG_6231 IMG_6232 IMG_6235 IMG_6248 IMG_6256 IMG_6277 IMG_6284 IMG_6288 IMG_6289 IMG_6290 IMG_6291 IMG_6295 IMG_6299 IMG_6307

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • با کمال تشکر از مهندس ابراهیمی جهت مقاله زیبا و دقیق خود.البته اگه عکسی ازتل کافرون هم دارید ارایه فرمایید

 • عالی است ادامه دهید

 • عالی است

 • خوبه

 • اوالین اسکله شرکت نفت در ایران و خاورمیانه است
  قدرش بدونید

 • حیفه این مراکز به نسل جوان معرفی نشده

 • ایکاش از ده ملا بنویسید

  خوزستان در دوره قاجاریه
  در دوره قاجاریه (شروع حکومت ۱۱۹۶ شمشی الی ۱۳۰۴ شمشی ) عیلام قدیم یا همان خوزستان از هشت ناحیه تشکیل شده بود که تابع والی بودند :
  دزفول شوشتر حویزه اهواز خرمشهر شادگان ده ملا رامهرمز
  در هریک از این نواحی نایب الحکومه ((شیخی)) بود که سرکار والی منصوب می شد . در خوزستان قبیله بیش از اینکه روستا باشد واحد اجتماعی و اقتصادی عمده بود . مرکز حکومت خوزستان قلعه سلاسل در شوشتر بود که رودخانه شوشتر از پای آن قلعه می گذرد .
  دوره حکومت ناصرالدین شاه برای خوزستان بسیار تعیین کنده بود و در این دوره بختیاریها از اصفهان و چهارمحال به خوزستان راه یافتند . از معدود والیان نیک نام این دوره حسین قلی خان ( نظام السلطنه ) مافی بود که باعث آبادی و عمران خوزستان شد .
  در این دوره شیوخ و خانها حکومت را بصورت مزایده ای از شاه قاجار می گرفتند . همه مشایخ و والیهای خوزستان به حضور ناصرالدین شاه قاجار شرفیاب شده قرار اقساط مالیاتی داده مخلع شده و به تفصیل زیر می رفتند :
  ۱-حکومت خرمشهر و سرحد اروند و کارون : شیخ خزعل خان با اعطاء سه وصله خلعت شمشیر سر و ته طلا لباده و یک طاقه شال برای عمامه .
  ۲-حکومت و ریاست ده ملا ، هندیجان ، ، جراحی و بندرماهشهر : میرفضل خان با یک طاقه شال ، عمامه ، لباده و ترمه .
  ۳-حکومت و شیخوخیت شادگان شیخ جعفرخان ( شیخ المشایخ ) با یک طاقه شال عمامه ، لباده و ترمه تن پوش
  ۴-حکومت و والی حویزه : مولا عبدالله خان با اعطاء یک طاقه شال عمامه و لباده ترمه .
  ۵-ریاست و شیخوخیت آل کثیر : شیخ فرحان الاسد با یک طاقه شال .
  ۶-تفویض زراعت نهر هاشم ( متفرع از رود کارون غربی ) به خانوار سادات نعمت سیف السادات .
  ۷-حکومت اهواز : شیخ عبودخان برادرزاده شیخ خزعلخان .
  در هر عید نوروز افرادی که در پی انتصاب عنوان حاکم کل ایالت بود هدیه ای که معروف بود به پیشکش به شاه تقدیم می کرد . منصب به کسی داده می شد که حداکثر پیشکش را می داد ( یا همان مزایده ) به بالاترین پیشنهاد شاه خلعتی می داد و نامزد حکمرانی می شد و برابر قراردادکه جزئیاتش مکتوب شده بود به حکمران داده می شد . در سال ۱۲۵۹ شمشی مالیات ایالت خوزستان حدود ۱۵۰ هزار تومان بود که حکمر ان به شاه می پرداخت .چون حکمران مقامش را خریده بود و می خواست از پول خود سود ببرد لذا این پول از طریق اجاره دادن مالیات مناطق به اعیان آن منطقه جمع آوری می شد .
  جدول مالیات پرداختی مناطق خوزستان در سال ۱۲۶۲ خورشیدی
  منطقه اجاره دار مالیات-تومان
  خرمشهر شیخ خزعل ۴۵۰۰۰
  ده ملا میرعبدالله ۱۵۰۰۰
  شادگان شیخ رحمه ۱۵۰۰۰
  حویزه مولا مطلب ۲۳۰۰۰
  رامهرمز شیخ جابر بن سلطان ۱۴۰۰۰
  دزفول اسدخان ۴۰۰۰۰
  شوشتر میرزا اسدالله خان ۲۳۰۰۰
  جمع ۱۷۲۰۰۰
  در هر عید نوروز اجاره داران ( نمایندگان ) می بایست در مرکز ایالت-شوشتر- جمع و تضمین پرداخت مالیات منطقه خود را تعهد مالی بدهند و بعد از این مرحله خلعت می گرفتند . میزان مالیات ثابت نبود و برای هر خیش ( واحد اندازه گیری زمین ) بین ۵۰-۱۲ قران در نوسان بود .
  ده ملا
  ده ملا که از ۴ ناحیه : ده ملا ، بندرماهشهر ، جراحی ( خلف آباد ) و هندیجان تشکیل می شد تا قبل از سال ۱۲۵۷ خورشیدی تابع شیخ کعب بود ولی در این سال میر عبدالله از شیوخ محلی اعلام استقلال کرد و خود اجاره دار شد و نایب الحکومه او به رسمیت شناخته شد . مالیات تخمینی ده ملا ۸۰۰۰ تومان و پیشکش آن ۴۰۰۰ تومان بود .
  ده ملا مقر حکومت میرعبدالله بود و وی راسا مالیات آن را جمع آوری می کرد . اگرچه در ده ملا کشت و ذرع گندم و جو به فور انجام می شد اما زمین مشمول اخذ مالیات نبود . و مالیات عموما بابت چهارپایان گرفته می شد .
  شیوه جمع آوری مالیات : ده ملا مرکزی پشم خیز بود و می گویند که سالانه ۰۰۰/۱۰۰ فقره پشم با ارزش یک قران در آن چیده می شد . مالیات جراحی مستقیما توسط میر عبدالله جمع آوری می شد و به قرار هر خیش زمین ۱۲ قران نقدی و ۵/۱ محصول به صورت جنسی بود .
  در هندیان مالیات را به خاندان قبایل محلی به نام فیاض و به مبلغ ۰۰۰/۱۲ تومان واگذار کرده بود . در هندیجان مانند ده ملا از چهار پایان مالیات می گرفتند : هر راس گوسفند ۱۵ قران و هر اسب ۲۰۰ تومان بود
  در بندرماهشهر میرعبدالله مالیات را به یکی از بزرگان محلی و به مبلغ ۰۰۰/۳ تومان اجاره داده بود . هر خیش ۱۱۰ قران و هر اسب ۲۰۰ تومان بود .
  تخمین زده می شد میرعبدالله بعد از پرداخت مالیات خود به شاه ، سالی ۰۰۰/۱۵ تومان سود خالص می برد .
  در دوره مظفرالدین شاه حکومت خوزستان با شاهزاده عین الدوله بود و با سخت گیری توانست به امور نظم بدهند ولی شیوخ عرب از پرداخت مالیات سرباز زدند . شیخ خزعل از این موقعیت استفاده کرد و حکومتش را در خرمشهر و شادگان از خوزستان جدا و مستقیما با تهران ارتباط برقرار کرد و مظفرالدین شاه حکومت اهواز را به ایشان سپرد . ایشان دختر نظام السلطنه مافی و شاهزاده عین الدوله را به همسری برگزید تا بتوانند با سیاستی که داشت پایه های حکومت خود را محکم سازد. متاسفانه از این زمان و تا پایان عمر پادشاهان قاجار امنیت در خوزستان وجود نداشت و هرج و مرج بود

 • جوانان تشنه انتقال این اصلاعاتند

 • خبر زیبای است

 • درود بر انجمن و اداره میراث فرهنگی که مکان های بکر را معرفی می کنند

 • از بزرگان بندری-قنواتی جهت بیان تاریخچه آن استفاده نمئید

 • سایت خور غزاله که پروژه پایان دوره ام بود بزودی افتتاح می شود

 • دست مریزاد
  بزودی مطالعات خورغزاله را خدمتتان ارسال می نمایم و سایت((خورغزاله)) عنقریب افتتاح و قابل استفاده عموم خواهد شد

 • ممنون خورنابابت خبرخوب وامیدبخشت ازخانم عبادی بابت معرفی تاریخ ماهشهرتشکر……