عدم تبلیغات و اطلاع رسانی مناسب، معضل برخی از ادارات و سازمانها

خورنا – «سلاح تبلیغات، برنده­ ترین سلاح هاست»    امام خمینی(ره)

خورنا- مهرداد هاشمی پور: تبلیغات از دیرباز در بین جوامع انسانی رایج بوده، و درحال حاضر نیز، به صورت گسترده تر از دوره های قبل وجود دارد. دربحث اهمیت تبلیغات به همین جمله از امام خمینی(ره) بسنده میکنیم  که میفرمایند: < سلاح تبلیغات، برنده ترین سلاح هاست و میدانیم که سلاح تبلیغات برنده تر از کاربرد سلاح در میدان جنگ است و ما متاسفانه در این امر ضعیف هستیم و امیدوارم با هماهنگی و نظم در تبلیغات به کارایی لازم دست پیدا کنیم>

 

تبلیغات به صورت کلی به دودسته ی تجاری و سیاسی تقسیم میشود، آنچه ما از آن بعنوان تبلیغات نوین و جدید نام میبریم ریشه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم دارد.فراموش نکنیم زمانیکه از تبلیغات نوین سخن به میان می آید ،تبلیغات اینترنتی را نمیشود از قلم انداخت که گرچه تاریخچه ی طولانی ندارد ولی هم ارزان و هم فراگیر است.

 

در این بخش از کلام می خواهیم در ارتباط با تبلیغات و اطلاع رسانی در بخش اعظمی از ادارات، ارگانها و سازمانهایی سخن بگوییم که بصورت ناخودآگاه یا اگاهانه در مبحث اطلاعات و اطلاع رسانی، محافظه کاری میکنند، البته لازم به ذکر است که روی سخن ما با ارگانهایی نیست که بایستی به هر طریقی حریم خصوصی آنها حفظ شود و عدم حراست از اطلاعات آنها به مثابه ی به خطر افتادن امنیت جانی،مالی و کیان این ملت و کشور میشود. بلکه منظور ادارات مختلف و سازمانهای مختلف همچون شورا و شهرداری هایی که حتی موظف هستند هر ۶ ماه به صورت مستمر گزارشی از عملکرد اجرایی و مالی خود را در اختیار عموم قرار دهند. در مطالب ذیل به برخی از پیامدهای تبلیغ و همچنین عدم تبلیغ و اطلاع رسانی و حفاظت از اطلاعات عامیانه اشاره میکنم.

 

انواع سکوت و عدم اطلاع رسانی در برخی سازمان ها را میتوان در دسته های زیر خلاصه کرد :

 

الف)عدم ارائه ی اطلاعات عامیانه به صورت عمدی و اطاعت گونه :در این نوع ازسکوت،با گروهی از افراد،کارکنان و کارمندان در ارتباط هستیم که به صورت کلی میل مشارکت به کار گروهی ندارند و یا مسامحه و غفلت میکنند.

 

ب)عدم تبلیغ و ارائه ی اطلاعات به دلیل حفظ حریم دفاعی :در این گروه نیز افراد آن سازمان به دلیل آشفته شدن افراد و یا فراهم شدن زمینه ی تهدیدهای بیرونی بر علیه شخص خبررسان، از ارائه ی اطلاعات مفید و در عین حال جنجالی،ممانعت میکنند.

 

ج)عدم تبلیغ و ارائه ی اطلاعات به دلیل حس بشر دوستانه : امتناع از بیان ایده، نظر و یا اطلاعات مرتبط با پروژه و کار،با هدف سود بردن دیگر افراد در ارگان و یا سازمان که به ابعاد مختلف همچون نگرانی برخی مدیران از بازخورد منفی این اطلاعات نیز بستگی دارد.

 

واما برای درمان این نوع سکوت و عدم ارائه ی نظر،ایده و یا ارائه ی اطلاعات مفید، میتوان راهکارهایی همچون مدیریت منابع انسانی، تشکیل کارگروه های آموزشی ارتباط با مدیران برای کارمندان، تغییر نگرش سازمان ها به سازمان ها و مدیران یادگیرنده، شناسایی افراد در امور اجرایی و تعیین پاداشی برای نظرات و ایده های برتر اشاره کرد.

 

اما بایستی در نظر داشته باشیم که اولین و بزرگترین پیامد منفی تبلیغات و آگاهی بخشی توسط سازمانهای اجرایی،فشار و بارروانی آن است که خود مایه ی بسیاری از هنجار شکنی های فردی و گروهیست. که همت مدیران عزیز را میطلبد که ظرفیت خود را بالا برده تا بتواند به بهترین نحو ممکن به شبهات احتمالی در مورد بازخورد ارائه ی عملکرد مثبت و منفی آن سازمان جواب بدهند.

 

اما  انواع تبلیغات که مدیران و نیروی انسانی این تشکیلات در نهادهای اجرایی میتوانند از آنها استفاده کنند و به ارائه ی گزارش عملکرد و یا نظر و ایده ی خود بپردازند ، عبارتند از:

 

الف)تبلیغات رسانه های ارتباط جمعی(تلویزیون ،رادیو و …)

 

ب)تبلیغات محیطی(بیلبوردها،تابلوهای اعلانات،بنرهاو …)

 

ج)تبلیغات مجازی (سایت های تحلیلی و خبری،،پایگاه های اطلاع رسانی نهادهای مختلف و …)

 

در پایان امیدواریم که به نقطه ای از تاریخ برسیم که ادارات و نهادهای اجرایی ما با حمایت از نیروی انسانی خود،تمام اطلاعات لازم را اعم از گزارش عملکرد مثبت و منفی و همچنین اطلاعات مفید دیگر را در اختیار مردم شریف ملت ایران  اعلام کنند تا  موجبات رضای خداوند متعال و دلگرمی مردم عزیز را فراهم آورند و بین مردم و مسئولین بیش از پیش حس همگرایی تقویت گردد تا هر چه سریع تر به جامعه ی پویا و منسجم دست پیدا کنیم.

مهرداد هاشمی پور- کارشناس امور تبلیغات

مدیر مرکز خدمات چاپ و تبلیغات نقش نگار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • سلام

    چطوری انتظار دارید که اطلاعات رو لو بدن؟ در صورتی که باعث آبروریزیشون میشه

  • سلام.به نظر من همه ی کارکنان ما در حوزه ی دوم قرار میگیرن.چون همه ترسو هستن