پاسخی به مطلب «تاریخ گذشته و سراسر توهین» سایت محلی ماه خبر/ یادداشتی که تصویر نادرستی از بندرماهشهر و شهروندانش ارائه داد

خورنا – غلامعباس اویسی: با انتشار مطلبی با عنوان  «یادداشتی از یک مسافر و غیر بومی در خصوص ماهشهر» در سایت محلی ماه خبر (+لینک مستقیم خبر) و با منبع سایت «فردانیوز» در تاریخ یکم مردادماه ۱۳۹۴، به خاطرم آمد که چنین مطلبی را خوانده ام و یادم آمد این مطلب مربوط به امسال و پارسال نیست. با جستجو در گوگل، اصل خبر را پیدا کردم که با عنوان  «اینجا ماهشهر، جهنم صنعت نفت» در سایت فردا نیوز منتشر شده بود.

به گزارش خورنا، اما؛ این یادداشت سراسر توهین در تاریخ «۱۶ اسفند ۱۳۸۹» در سایت فردا نیوز منتشر شده است، یعنی چیزی نزدیک به ۵ سال پیش و این موضوع باعث شد تا نقدی بر مطلب و نقدی هم بر انتشار آن پس از ۵ سال بنویسم.

بنده به عنوان نویسنده این مرقومه به خوبی معرف حضور مسئولین و اصحاب رسانه شهرستان بندرماهشهر به عنوان یکی از منتقدان اصلی وضع موجود هستم و همواره بدون تعصب سعی کرده ام بدون تخریب و در حد توان خود با ارائه پیشنهاداتی به جای تخریب در جهت بهبود وضع موجود تلاش کنم که کمتر چنین دیدگاهی نسبت به شهرم در اذعان نمایان شود.

ابهامی بوجود آمده است!

سردبیر محترم سایت ماه خبر چرا مطلبی را که مربوط به حدود ۵ سال پیش است و تقریبا بسیاری از آن مشکلات مرتفع شده اند را مجددا باز نشر می دهد و چرا برخی از جملات و پاراگراف های خبر اصلی را حذف کرده است؟

این موضوع بنده را در خصوص نیت انتشار این مطلب، به شک و تردید واداشت. مَنْ حَسُنَتْ نِیَّتُهُ کَثُرَتْ مَثُوبَتُهُ وَطابَتْ عیشَتُهُ وَوَجَبَتْ مَوَدَّتُهُ (کسى که نیّتش نیک باشد ، اجرش زیاد مى شود ، زندگیش پاک و پاکیزه مى گردد ، و دوستى با او واجب مى شود)

و اما در مورد خبر مورد اشاره که متاسفانه از زمان انتشار دست به دست در شبکه های اجتماعی موبایلی می چرخد و همشهریان عزیز به موافقت یا مخالفت متن فوق صحبت کرده اند.

برخی منطقی و برخی تعصبی در خصوص مطلب مذکور نوشته اند و گفته اند، اما نکته ی حائز اهمیت این است که چرا باید نویسنده فوق الذکر با قلم شیوای خود کاستی های بحق شهر در مقطع نگارش را با توهین به شهر و شهروندان همراه کند؟! آن هم شهری که مردمانش علی الرغم کاستی های زیر ساختی همواره با آغوش باز از مهاجرین چه جنگ زده و چه شغلی، استقبال کرده اند!

با فرض اینکه نقدهای بیان شده در مطلب مذکور منطقی، صحیح و بجا بوده باشد، چرا باید این نقدها را با توهین به مردم بومی آغشته کرد؟ متن مذکور شاید در زمان انتشار ( سال ۱۳۸۹) یک نقد منصفانه و واقعی بود اما انتشار آن پس از ۵ سال دور از انصاف و واقعیت است، زیرا ساختارهای شهر و مدیریت شهری به کلی تغییر کرده است و شهر در سالهای اخیر پیشرفتهای خوبی داشته است. هرچند کم تر از انتظار بوده اند. برخی نکاتی که میتوان به آن اشاره کرد تا ثابت شود انتشار متن فوق پس از ۵ سال غیر منطقی و غیر منصفانه بوده است را در زیر مرور میکنیم:

۱- نویسنده عنوان متن خو را همانطور که در بالا ذکر شده، “اینجا ماهشهر جهنم صنعت نفت گذاشته” و به اعتقاد من به نوعی مخاطب اصلی انتقادات وی مدیران صنعت نفت بوده است که در منطقه شاغل هستند ولی خانواده هایشان در منطقه سکونت ندارد و درد شهر را نمیدانند. تا اینجای نقد صحیح است، اما همگان معتقدند این نقد نمی بایست همراه با توهین می بود و توهین آن هم به مردمان این دیار که به قول نویسنده ” پوستی تیره با صورتی در هم کشیده نشان از درد و رنج وکمبودهای فراوانی است که در زندگی شان وجود داشته و دارد ” معرفی شده اند. این توهین و امثال آن که در متن مذکور چند مورد به چشم میخورد، کل مطلب را زیر سوال برده است و تقریبا همه را به گونه ای منتقد این مطلب کرده است.

۲- در خصوص صدای بلند مردم این دیار باید به عرض نویسنده محترم و همچنین همشهریان غیر بومی که شاید علامت سوالی در ذهنشان باشد برسانم که صحبت کردن با صدای بلند، شیوا و رسا جزئی از ذات و فرهنگ اصیل مردم شهر من است. صدای بلند نشان اعتماد به نفس، خوی دلیرمردی و مردانگی همشهریان من است. اینکه از سر ناآگاهی به مردم دیاری که در آن زندگی میکنند توهین میکنند، نسبت بی فرهنگ، پرخاشگر و عصبانی میدهند، جای تاسف است.

۳- در خصوص این جمله که نویسنده متن مذکور نوشته است: «بلافاصله با اسم کوچکت صدایت می زنند و کلمه آقا در فرهنگشان جایی ندارد» نشان می دهد که نویسنده احتمالا اهل استان های همجوار جنوب کشور هم نیست که بداند مردم جنوب و بخصوص خوزستان به دلیل خون گرم بودن در معاشرت از همگان سبقت می گیرند و مردمانی مهمان نواز هستند و معمولا از کلمه آقا یا خانم شاید استفاده نکنند تا مهمانشان احساس غریبی نکند و البته که شاید کسی هم نپذیرد ولی قطعا قصد بی احترامی به مخاطب نیست. مردم خوزستان و بخصوص بندرماهشهر به مهاجر پذیری عادت دارند و با مهاجران همانقدر صمیمی رفتار میکنند که با دوستان خود هستند.

۴- در خصوص خیابان های شهر، کانال ها، تفریحگاه، ساحل دریا، امنیت ( در بازنشر حذف گردیده)، برق و CNG ( در بازنشر حذف گردیده)، جراحی (در بازنشر حذف گردیده )، بهداشت و درمان (در بازنشر حذف گردیده) باز هم بی انصافی های زیادی شاهد بوده ایم.

به لطف بودجه های کلانی که در سالهای اخیر به شهر وارد شده و البته تلاش های شهرداری و شورای شهر که هرچند جای نقد فراوان دارد، اما تقریبا دیگر خیابانهای بحران زا و مشکل آفرین در شهر و حتی در حاشیه های شهر هم کمتر مشاهده میشود. اکثر خیابانهای شهر فاضلاب کشی شده اند، تقریبا دیگر کانال فاضلاب روبازی در شهر وجود ندارد. مرکز تفریحی خور با ده ها میلیارد تومان هزینه به مراحل پایانی خود رسیده است، پارک بزرگ شهر با اعتبار چند ده میلیاردی در حال احداث است، ده ها پارک محله ای در سراسر شهر و شهرکها در سالهای اخیر احداث شده که روح شهر را زنده کرده است و مردم تا ساعات پایانی شب در این پارکها به ورزش و هواخوری مشغولند، ده ها و شاید بیش از ۱۰۰ کیلومتر همسطح سازی پیاده روهای شهر که نمایی زیبا و یکدست و نسبتا مدرن به شهر داده است، گسترش ملموس فضای سبز شهری، مرکز تجاری تفریحی شهرداری که در دست ساخت است، و البته توسعه شهر فقط به دست شهرداری نبوده و بخش خصوص و عموم مردم و دیگر ارگانها و شرکتهای منطقه در این توسعه نقش داشته اند. از جمله سیتی سنتر عظیم جام جم، مجتمع های تجاری عظیم شهر که توسط بخش خصوصی و بازاریان احداث شده و یا در دست احداث است، ایجاد بندرگاه تجاری جهت ورود لنج و بازار ته لنجی که به زودی و به کمک نیروی دریایی سپاه، فرمانداری، نماینده محترم و شهرداری با سرعت در دست احداث است و اتفاقا موجب تنظیم قیمت اجناس نیز میشود و همچنین گردشگری آبی را رونق خواهد داد، افتتاح بیمارستان تامین اجتماعی، ایستگاه عظیم قطار بندرماهشهر و صدها مورد اینچنین در توسعه شهر در ۴ – ۵ سال اخیر رخ داده است که دیگر نمیتوان نقد ۵ سال پیش را همچنان بر شهر وارد دانست. البته، همیشه جای نقد وجود دارد. همیشه مسیر توسعه باز است و توسعه هدف نیست، بلکه مسیر است. اما به فرموده مقام معظم رهبری، شرط اول در نقد، انصاف است.

۶- در متن اصلی نویسنده چند سوال کرده اند که آیا اینجا شهر است؟ آیا ماهشهر شهردار دارد؟ آیا شورای شهر دارد؟ اصلاً سازمانی به عنوان شهرداری در آن وجود دارد؟ چرا اسم شهر روی آن گذاشته اند؟ صنعت نفت این جهنم را از کجا پیدا کرده است؟ باید به عرض برسانم که:

در خصوص شهر، شهرداری و توسعه شهر در سالهای اخیر توضیحاتی دادم. و اما در خصوص سوال سراسر توهین شما که فرموده اید: «صنعت نفت این جهنم را از کجا پیدا کرده است؟» باید عرض کنم که صنعت نفت اینجا را به دلیل موقعیت ژئواستراتژیک و بدور از باند بازی های سیاسی انتخاب کرده است که توضیح و بسط آن در حوصله این یادداشت نمیباشد. همانگونه که در پاراگراف بالا توضیح داده ام، بندرماهشهر هرچند با اشکالات فراوان، به کندی و با ضعف های مدیریتی فراوان، اما در مسیر توسعه است و نسبت به سایر شهرهای هم رده خود حداقل یک سر و گردن بالاتر است و پیش بینی میکنم طی ۴ الی ۵ سال آینده با اصلاح ساختارهای مدیریتی، به یک شهر مطلوب تدیل شود.

نقد بر این مطلب فراوان است. اما کفایت مطلب تا همینجا اعلام میشود. فقط یک نکته کوتاه هم میماند که ویژه مدیریت محترم سایت ماه خبر است. آن هم اینکه از یک سایت محلی ماهشهری که یک جوان بومی را در مسند مدیریت خود دارد، نه تنها انتظار انتشار چنین مطلبی نمیرفت، بلکه انتظار میرفت در جایگاه دفاع در برابر اینهمه توهین و بی انصافی دست به قلم ببرند. که متاسفانه…

به گزارش خورنا، در پایان به عرض نویسنده  و همشهریان برسانم که دوستانی در بندر ماهشهر از سال ۸۵ جلساتی را در حسینیه ولیعصر ( بندریها ) به صورت عمومی  و در حضور مسئولین در جهت نقد عملکرد مسئولین برگزار می کردند که متاسفانه چند سالی هست ، درب  آن نقد های عمومی که از متن مردم برخواسته بود علی الرغم فرمایشات مکرر رهبری در خصوص نقد سازنده به دلایل تنگ نظری های بسته شد تا نتیجه این شود که متاسفانه نقدی هم که صورت میگیرد گاها همراه با توهین و تخریب باشد.

ومن الله التوفیق

غلامعباس اویسی

مردادماه ۱۳۹۴

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • مطلب جالبی از دوست گرامی ام ایمان سلیمانی هست که ذکرش اینجا خالی از لطف نیست:
  کافی است که شنبه ها سری به فرودگاه بزنیم وببینیم چه کسانی برای فقط پول و کاسبی به این شهر مظلوم و ستمدیده وارد می شوند از پزشک بگیر تا مهندس و کارمند!؟؟؟همان پزشکانی که نه از روی دلسوزی و احساس مسولیت بلکه صرفا برای کاسبی وارد این شهر می شوند و درآمد ماهیانه حداقل ۱۵۰میلیون تومانی دارند و آخر سر نیز مردم منطقه را بی فرهنگ و….می دانند و البته در اصل این صفات شایسته خود آنهاست!و اگر اینها اینقدر حاذق و دارای مهارت هستند در شهر و زادگاه خودشان که دارای مردمی با فرهنگ !و با کلاس هست !!!مشغول کار و خدمت شوند!!!؟؟؟؟؟

 • خورنا!با چه هدفی نامه ۵ سال پیش را علم کردی ؟ چرا وضعیت ماهشهر حاضر و ضعف نظارتی فرماندار بر ادارات را بیان نمی کنی ؟ آقاجون نابسامانی بازار و ادارات را گردن کی می خواهی بیندازی ؟
  چرا تلاش حاج حبیب آغاجاری برای سالم سازی جواب نمی دهد ؟ کی مقصر است ؟؟؟

 • آقای محسن همه اینا که فرمودین درست اصلا تا اینجا گیریم که شما درست فرمودین و طبق نیتت باطنیتان شهر محبوبتات بابت تکنولوژی برتر سرعتگیر سالهاس از ماهشهر جلوتره…
  خب چه میخواهید نتیجه گیری کنید؟؟؟!!!!
  طبق منطق حضرتعالی ، بخاطر وجود مسئولین نالایق و بی لیاقت و ترسو و غیرمردمی که سالهاست بکمک جریانات پشت پرده زر و زور برماهشهر مسلط شده و باعث عقب ماندگی این شهر شده اند باید اینگونه توهین کرد//؟؟!!!
  من از شما میپرسم آقای دانا و همه چیزدان راهکار چیست؟؟؟!!!! باید به مردم نجیبش توهین کنید و ما دم برنیاوریم؟؟؟؟!!!!
  من نه سالها پیش که الانم از وضعیت اسفبار شهرم ناراضی بوده و احتمالا در آینده نیز ناراضی خواهم بود ولی هیچوقت سرزمین ابا اجدادی خود را رها نکردیم و نخواهیم کرد!!!
  ما در این سرزمین افتاب سوخته رگ و ویشه داریم و مثل برخی فقط چندصباحی آنهم برای پول درآوردن بیایند اینجا و بارخود را ببندند و بعد بیاییند با کمال وقاحت هرچه که دلشان بخواهد به ماهشهر و مردم مهمان نواز و نجیبش بگویند از این قماش نیستیم!!!
  ما فرزندان شهر ماهیم نه طلبکار آن!!!
  ما خاک میخوریم ولی خاک نمیدهیم!!!
  بله شهر پدری ما هنوز در سالهای بیست و سی مانده است هنوز مشکلات هست و این اوضاع هیچ برازنده این شهر با آنهمه امکانات استثنایی اش نیست و اینرا هر انسان نیمه عاقل با نگاهی میفهمد و درک میکند پس شما یک چیز ناشناخته را کشف شهودی نفرمودید!همه میدانند اینجا چه خبر است! و بقول خودتان برای فهم و حل انها نیازی به مستشار خارجی و کاربلد و یا استفاده از نیروهای نخبه و شاگرد اول دانشگاه ندارد!
  شهری که هنوز درگیر محدوده شهری اش با توابع دیروز و شهرستانهای نوپای امروز مییباشد، شهری که با همه قدمت تاریخی و امکانات مادی و معنوی اش این وضعیتش میباشد دل هر انسان باوجدان را بدرد می آورد!
  در ادامه فرمایشتان بایستی عرض کنم دلیل وجود مدیرانی که شما بحق فرمودید کم کار دلایل دیگری دارد که ریشه در جریانات خاص داشته زیرا ماهشهر مامن و حیاط خلوت پیمانکاران گردن کلفت و بهشت بی حساب و کتاب اصحاب زر و زور میباشد و از دست مردم بزعم شما تنبل ماهشهر کار چندانی برنمیاید و کاملا روشن است که دلیل گماشتن اینگونه گماشتگان در مسندهای مدیریتی در ماهشهر چیست و از کدام جریانات خاص دستور می آید و آن درآمدهای نجومی ماهشهر بکجا میرود و در کجاها سرمایه گذاری میگردد از حوصله قلم حقیر خارجست و اینکه تقصیر همه این معضلات را ناشی از قناعت و بیخیالی مردم ماهشهر تعبیر بفرمایید کاملا بدور از انصاف میباشد!
  برادر من براستی شما که اینگونه دایه دلسوزتر از مادر شده اید و مشکلات ماهشهر را با آب و تاب میشمارید و با حوصله و شوق ذوق فراوان با ذکر جزییات مرقوم میفرمایید، خب بفرمایید بسم ا… فقط انتظار دارید که بعنوان یک شرکتی در خانه بنشینید و پا روی پا گذاشته ودر حالیکه فقط شعار میدهید و مدعی العموم گشته اید، ماهشهر علاوه بر کار و موقعیت و درامد در بخشهای صنعت و تجارت و بلیط نیم بها غدای مجانی باشگاه و کلی مزایای دیگر، برایتان رفاه شهری و امکانات دیگر نیز فراهم کنند که باعرض معذرت یا از سر خودخواهیست یا جسارتا از سر عدم وجود منطق در درونتان میباشد!(پس دلیل تفاوت و به بیان بهتر تبعیض بین ماهشهر قدیم وناحیه صنعتی در همین خط عرض بنده بیان شد)
  شما در حالی مردم بومی ماهشهررا به تنبلی و کهولت متهم میکنید و توهین میفرمایید که خود حضرتعالی و دیگر امثالتان سالهاست که ماهشهر تشریف دارید و با حس خودبرتر بینی فقط بلدید بگویید ماهشهر جای زندگی نیست و مردم ماهشهر اینطور و آنطور و از زمین و زمان طلبکار باشید….. خب شما خودتان اینجا چه میکنید؟ و برای این سرزمین عقب نگهداشته شده چه کردید؟؟؟چه گلی بر سر منطقه زده اید؟؟؟!! اگر بخواهم پاسخ شما را طبق منطق نادرستتان بدهم انگاه باید ادعا کنم که شما بجز تراکم جمعیت و گرانی و ناامنی و دیگر چالشهای اجتماعی و امنیتی و بهداشتی و محیط زیستی بهمراه کلی ادعا و منم منم کردن چه چیزی نصیب منطقه فرمودین؟؟؟؟ البته این عرض بنده را فقط و فقط فرضی محسوب بفرمایید و از همۀ عزیزان از بابت این سخن عذرخواهی میکنم و فقط و فقط میخواستم ماهیت و آن روی نظر این دوست عزیز را بخودشان یادآور شوم زیرا بنده بر این عقیده هستم که هرکس به اینجا می آید حتی برای چند صباحی کوتاه جزیی از ماهشهر بوده و عزیز خواهدبود و این از خونگرمی و مهمان نوازی جنوبیها میباشد که ماهشهر نیز از این قاعده مستثنی نیست!
  در آخر عرض میکنم کسی در ماهشهر از آنچه که شما خربزه تلخ تعبیر میفرمایید راضی نیست ولی بخاطر حس وطن دوستی و همت و غیرتشان نمیتوانند سرزمین اجدادی خود را مانند مهاجران براحتی ترک کنند وباهمه موانع و کارشکنیها و شرایط سخت و فشارها در چندسال اخیر آنهم بطور کژدار و مریض پای کار مانده اند به امید انکه روزنه های امید در این شهر گشوده شود تا کسی به آنها انگ بی تفاوتی یا برچسب بیسوادی یا اتهام تنبلی و کهولت به آنها نزند!
  دو صد گفتار چو نیم کردار نیست…

 • با عرض درود وسپاس خدمت دوستان
  در پاسخ به جناب “ماهشهری رک” باید بگویم:
  ۱٫ آیا شما تا سه چهار سال پیش از وضعیت این شهرستان به عنوان یک شهر فوق صنعتی راضی بودید؟
  ۲٫چند پارک مجهز و قابل استفاده در سطح شهر موجود بود؟
  ۳٫چند مجتمع تجاری سراغ داشتید تا حداقل جهت حفظ کلاس شهرستان جلوی مهمانان غیربومی شهر ، آبروداری کنند؟
  ۴٫کجای این شهر از گزند موتور سواران دزد و کیف قاپ در امان بودید؟
  ۵٫وضعیت اسفالت معابر و ابگرفتگی شهر هنگام اندک بارندگی چگونه بود تا شهروندان جهت شکر گزاری جهت بارش نزولات ناگزیر دست به گلایه و شکوه ببرند و بگویند “ای کاش این بارندگی زودتر تمام شود زنگیمان را آب برد”؟
  ۶٫چه محلی جهت تفریح شما جز قلیان خانه ها و بستنی فروشی ها وجود داشت ؟
  ۷٫آیا به فاز ۶ سری زده اید وشهرسازی آن را از نزدیک دیده اید وپی برده اید که دو ماشین به سختی ازکنار هم در یک کوچه گذر میکنند؟ ویا توجه کرده اید که چرا درختکار ی نشده و حس نوستالوژیک دهه شصت و شهرهای قدیم با کوچه های تنگ و باریک برای شما زنده نشده است؟
  ۸٫به تفاوت میان زندگی در ناحیه صنعتی و ماهشهر قدیم دقت کرده اید و یا بافت شهرسازی آن را از نزدیک دیده اید؟ با خود فکر نکرده اید چرا از همین روش شهرسازی برای بقیه جاهای ماهشهر استفاده نشده است؟ اخه شما گفته اید “انشگاه آزاد پیام نور و علمی کاربردی و دولتی دارد” خوب اگر دارد از دانش یک دانشجوی ترم اولی معماری هم بهره ببرند تا شاهد چنین فجایعی در قرن بیستم نباشیم.
  ۹٫کدام بافت فرسوده و قدیمی ماهشهر نوسازی شده و حس زندگی در قرن الکترونیک و کامپیوتر را القا میکند؟
  ۱۰٫ در ساخت کدام پیاده رو شاهد احداث نوار سبز و درخت کاری بوده اید؟
  ۱۱٫چندین بار هنگام رانندگی دست اندازهای تپه مانند خیابان که رفیق چندین ساله معابر هستند جان شما و همراهانتان را به مخاطره نینداخته ( و آیا در این شهر به اصطلاح صنعتی باید مانند دیگر ده کوره ها از سرعتگیر تپه ای آسفاتی اتفاده شود و یا با اندک هزینه ای از نمونه های استاندارد پلاستیکی استفاده میشد.البته در سربندر خیلی وقت پیش استفاده کرده اند.)
  ۱۲٫آیا هنگامی که به قصد خرید به بازار ماهشهرقدیم و یا حتی ناحیه صنعتی رفته اید واز گرمای هوا هم کلافه شد ه اید نیمکتی یا سایه بانی جهت استراحت در کنار خیابان و یا سرویس بهداشتی و یا آبخوری در محلی مناسب یافته اید؟
  ۱۳٫در کدام نقاط شلوغ بازار ماهشهر قدیم شاهد احداث پارکینگ بوده اید؟وقتی برای کاری به خیابان های ایات ا.. سعیدی و منتظری و امام میروید ماشن خود را جز کنار خیابان کجا پارک کرده اید و کاری جز ایجاد ترافیک و کاهش کارامدی خیابان به عنوان یک معبر کرده اید؟
  ۱۴٫در معابر اصلی و خیابانها که جز نماهای شهری محسوب میشوند نماهای ناهماهنگ و بد ترکیب را ندید ه اید واز خود نپرسیده اید چرا در خیابان اصلی نمای یک ساختمان زبره است و کسی کار ندارد ؟
  ۱۵٫کجای دنیا با داشتن این همه زمین بلا استفاده ،مردم را به زندگی در آپارتمانهای آلونک سوق میدهند و باعث ایجاد مشکلات عدیده فرهنگی میگردند.
  ۱۶٫ماهشهر دارای۱۶ پتروشیمی قد و نیم قد ،اسکله های مخازن جهت صادرات و واردات فراورده های نفتی،گاز میباشد،تنها بندریست که هم اسکله صادرات و واردات و هم خط آهن و هم فرودگاه دارد و با خود فکر کرد ه اید روزانه چه درامدی از این جهنم صنعت نفت حاصل میشود و چه مقدار آن برای رفاه حال شهروندان آن بودجه میشود؟
  و صدها نکته دیگر…
  اینها همه جز مواردی هستند که برای فهم و حل انها نیازی به مستشار خارجی و کاربلد و یا استفاده از نیروهای نخبه و شاگرد اول دانشگاه ندارد و کمی توجه و دلسوزی و پیاده روی مسؤلان قبلی در سطح شهر را میطلبید که متاسفانه کم کاری شده . البته تمام اینها از فرهنگ قناعت پیشه ما میتراود و به خاطر تنبلی و بیحوصلگی ما میباشد که خود را قانع میکنیم که اگر دوستی خربزه ای تلخ به ما داد بگوییم به به چه شیرین است و کذا.
  ولی در سالهی اخیر خوشبختانه حرکات مفیدی انجام شده است که افق مثبتی برای این شهر ترسیم مینماید که ندیدن آنها مصداق کامل بی انصافی است.

  با تشکر

 • شما که میخواید فقط نظرات موافق رو ثبت کنید به جای ثبت دیدگاه بزنید ثبت دیدگاه موافق .
  یا یه دکمه لایک بزارید . چون نظر من مخالف بوده منتشر نکردید.

 • سلام.به نوبه خودم از آقای اویسی و دوستانی که در مقابله با بداخلاقی ها و اهانت ها دست به قلم می برند سپاسگزارم. انشاالله خداوند توانایی به شما هدیه کند که تمام بی انصافان بداخلاق در مقابل قلمتان تسلیم شوند.
  یاحق

 • خدایا چرا زمین ماهشهر را شور آفریدی ولی شوریش هیچ غریبه ای را نمک گیر نمی کند
  یارو شاید اولین پیتزا عمرش را با کارت باشگاه شرکت خورده باشد اولین پرواز هواپیماش را با چارتر شرکت انجام داده
  و هزار نعمت دیگر از صدقه اقامت در این شهر عایدش شده
  ولی جای شکر اولین حرفش اینه ماهشهر شهریت ندارد
  آیا شهریت به چیست
  ماهشهر خصوصیاتی دارد که شاید هیچ شهر دیگری ندارد
  ۱-تنها بندریست که هم اسکله صادرات و واردات و هم خط آهن و هم فرودگاه دارد
  ۲-دانشگاه آزاد پیام نور و علمی کاربردی و دولتی دارد
  هر بیسوادی با مدرک دیپلم استخدام شد و به ماهشهر آمد از صدقه وجود امکانات شهری در ماهشهر مهندس شد
  بعد بجای شکر گفت ماهشهر شهریت ندارد
  ای خاک ماهشهر. بسوزی که هیچ گدایی نبود که از صدقه ات آدم نشد ولی نمک گیرت نشد
  ای زمین ماهشهر اگر جادههایت را چند روز ببندندگشنه گداهای شهرهای اطراف از گرسنگی می میمیرن ولی می گویند ماهشهر جای زندگی نیست??

 • افرین بر شما .. خوشم اومد از جوابی که دادید … واقعیتش منم وقتی اون خبر رو خوندم اولش خیلی ناراحت و شوکه شدم و با خودم گفتم که خیلی از این مطالبی که گفته شده بی انصافی و افراطیه … به هر حال از جوابی که دادید تشکر میکنم و ارزو میکنم که هر چه سریعتر شهر پیشرفت کنه تا دوباره همچین مطالبی رو شاهد نباشیم

 • باسلام آیاسزاواراست شهری باداشتن بیست ویک پتروشیمی پیادروبرای عابریننداشته باشد لطفا پاسخ رااز امامجمعه وفرماندار ونمایندگان قانع شهردرمجلس وازاستاندارن اصفهانی پیشین خوزستان داشته باشید شاید ازوزرای سی وپنج سال وزارت نفت جویاشویم ایا این عدالت نظام یاعدالت علی ع یاقناعت امامجمعه شهرومسولین شهرواستان است

 • بیشتر و شروع مطلبی با عنوان «یادداشتی از یک مسافر و غیر بومی در خصوص ماهشهر» در مورد بازار و وضعیت شهر بندرماهشهر می باشد که شهروندان معشوری انتظار دارند نماینده عالی دولت محترم تدبیر و امید ( آقای قمر-فرماندار )برای کمیسیون نظارت اصناف شهرستان ماهشهر و نابسامانی های اداری شهرداری شهربندرماهشهر اقدام عاجلی بفرمایند !!! تا بفضل پروردگار شهر بندرماهشهر به جایگاه شایسته مردم لایق آن برسد .

 • هر قلمی از نگاه خود وقایع را بیان می فرماید !!!، ولی برای یک فرد غیر بومی که از معشور خاطراتی ندارد نمیشه انتظار احساس هویت داشت .
  معشور با مردمان دلرحم و ساده دلش
  معشور با جوانان باغیرتش که در این گرما و شرجی و شرایط سخت و کشنده اقلیم جنوب ، در برابر دشمن بی رحم سینه سپر کردند تا بعثی های بی شرف ، دستان ناپاکشان به ایران و ناموس ایرانی نرسد .
  ولی حیف که این مردان پاک و شیرزنان با افتخار در برابر مدیرانی که شایسته این مردم نجیب نیستند سکوت کردند و می کنند تا….. کار به این جا بکشدکه شهر زیبا ما به جایگاه شایسته آن نرسد

 • با عرض معذرت از حوانندگان محترم خورنا میخواستم مطلبی در این خصوص بنویسم دیدم تف سربالاست منصرف شدم . بازم ببخشید.
  فقط بگویم که :
  مرا دردیست اندر دل اگر گویم زبان سوزد
  اگر پنهان کنم ترسم که مغز استخوان سوزد

 • درود بر همشهری اهل قلم که با بیان فصیح و اشارات مستدل خویش باعث افتخار شهرماه شده اند.
  در ادامه فرمایش جنابعالی ذکر این نکته نیز ضروریست که همان عزیزی که بعنوان پرسنل زیرمجموعه وزارت نفت به ماهشهر یا بزعمشان جهنم صنعت نفت تشریف آورده اند، آیا خودشان را بنوعی شهروند ماهشهر حساب میکنند یانه؟!!
  وقتی شما بهر عنوان به جایی منتقل میگردید بجای همشهری شدن با آنان خود را از آن شهر و مردمانش تافته جدابافته میدانید خب نتیجه این میشود که امروز ساختار جمعیتی شهر دچار دودستگی شده که عبارتند از بومیان و غیر بومیان متنفر از بومیان که اتفاقا بسیاری از آنها هیچ تعلق خاطری به منطقه و ساکنین آن ندارند و با این تفاسیر پیداست که تبعات این شکاف و این نوع دیدگاه به مسایل موجود و بتبع آن ناهنجاریهای اجتماعی خود را در تمام زوایای این اجتماع دوشقه نشان خواهد داد که بدیهیترین آن پیامدها عدم احساس مسؤولیت جامعه مهاجر نسبت به وضعیت موجود میباشد که کاری بجز انتقادات تند و داشتن انتظارات و ادعاهای واهی نخواهد داشت و با توجه به جمعیت قابل توجه غیربومیان سطح شهرستان ماهشهر و با توضیحات داده شده چگونه میتوان انتظار برطرف شدن نواقص و کمبودهای موجود شد؟؟؟!
  شما بعنوان یک ساکن غیربومی ناراضی از محرومیتها و فقر و کمبودهای موجود که الحق والانصاف هم تاحد زیادی درست اشاره فرموده اید، آیا درطول حضورتان در ماهشهر بفکر ارایه راهکار یا اقدام عملی بوده اید؟؟یا فقط منتظر رسیدن امدادهای غیبی از طرف عوامل فرامادی برای حل مشکلات هستید؟؟!!!
  کاش روزی فرا برسد که هرکس برای ارتزاق خویش به این وادی پا میگذارد اول خود را بخشی از همین مردم و سرزمین بداند و سپس با نگاه نقادانه و از سر دلسوزی بدنبال ریشه دردها و بدبختیها باشد و در غیر اینصورت این دور باطل تا ابد ادامه خواهد داشت.

  ناگهان پرده براندخته ای یعنی چه
  مست از خانه برون تاخته ای یعنی چه

  سخنت رمز دهان گفت و کمر سر میان
  و از میان تیغ به ما آخته‌ای یعنی چه