چرا عرب ها در حاشیه هستند؟/ محمد کیانوش راد

خورنا – انتشار دوباره لیستی از مسولان اجرایی استان ، توسط فعالان سیاسی و اجتماعی عرب ، متاسفانه مجددا با سکوت سنگین مسولان اجرایی استان که اصلی ترین وظیفه متوجه آنان می باشد و حتا گروه های سیاسی اصلاح طلب و اصول گرا مواجه گشت.

متاسفانه دولت نیزبا تقدم  اولویت های دیگر ، از این میاله حساس غفلت می نمایدو در این زمینه با سکوت از کنار موضوع عبور نموده است.

اما واقعا مساله چیست ؟  آیا واقعا فعالان عرب ، که اکثر آنان افراد شناخته شده و وفادار به نظام و انقلاب اسلامی و جزء مدافعان تمامیت ارضی ایران عزیز و شیران جبهه های نبرد بر علیه حمومت بعثی عراق بوده اند ، سعی در سیاه نمایی دارند ؟

آیا انان در تهیه لیست مسولان و مدیران کل استانی خلاف واقع می گویند ؟

آیا هیچکس از مسولان سیاسی و خصوصا امنیتی نباید در این زمینه پاسخگو باشند ؟

آیا وزارت اطلاعات و وزارت کشور بعنوان مسولان امنیتی و سیاسی کشور نباید پاسخی اقناعی و توضیحی منطقی ارائه دهند ؟

آیا همواره گفتن این جمله کلیشه ای که ،  در انتخاب مسولان  ملاک شایستگی است ، توضیحی قانع کنتده است ؟ آیا در حالی که کثیری از جوانان عرب خوزستان دارای مدارج علمی بالا هستند ، این سخن  برخی مسولان نوعی توهین غیر مستقیم نسبت به متخصصان و تحصیل کردگان شایسته عرب نیست ؟

آیا این سکوت مسولان ، آزاردهنده و تحریک کننده تر است ، یا انتشار لیست مسولان استانی که سهمی بسیار اندکی از متخصصان عرب در مدیریت های کلان استان نادیده گرفته شده اند ؟

متاسفانه درک درستی از مسایل قومی  نزد مسولان اجرایی – سیاسی و امنیتی وجود ندارد. فقدان بینش تحلیلی منطبق با واقعیات جامعه خوزستان می تواند آثار زیان باری را به لحاظ اجتماعی در پیش داشته باشد.

دیگراقوام نیز   در استان  ، عزیز و محترم اند و باید جایگاه و شان و مرتبه اساتید ، تحصیل کردگان و نیروهای جوان و پر تلاش آنان ، همواره در خور شان و جمعیت آنان در نظر گرفته شود.

باید زمینه های روح جمعی و استانی  را تقویت کرد. باید روح ایران گرایی و ملی گرایی را که  – فراتر از گرایشات قومی. و یا تکیه بر یک قوم خاص – است در استان خوزستان تقویت کرد.

مردم خوزستان ،از عرب و لر و بختیاری و کرد و دزفولی و شوشتری و بهبهانی و قشقایی  و…اراده و حمیّت و مردانگی و ایستادگی خویش را بارها در تقابل با بیگانگان و  در دفاع از تمامیت ارضی ایران عزیز نشان داده اند.

همه باید احساس کنند که هم در غم ها و هم در شادی های این سرزمین بزرگ شریکند .

همه باید اخساس کنند که فقط پرداخت هزینه ها بر عهده انان نیست و برداشت پاداش و سهم برای دیگران.

این سکوت اگر از سوی مسولان اجرایی و امنیتی قابل فهم باشد ، ( که البته نیست  و باید نظرات و اقدامات خویش را به منظور رد ابهامات موجود توضیح  دهند. ). ،  اما سکوت و انفعال و بی عملی و بدتر از آن بدفهمی ، از  سوی نیروه های سیاسی چپ و راست ، اصلاح طلب و اصول گرا ، ابدا قابل فهم  و توجیه نیست.

فعالان عرب زیاده خواه نیستند.آنان تجزیه طلب نیستند. بسباری از آنان عرب گرا و قوم گرا هم  نیستند  .  آنان بدنبال عدالت اند.

جوانان تحصیل کرده عرب ، خواهان دیده شدن هستند. آنان را ببینیم و به عواقب سوء تدبیرها بیندیشیم.

فعالان سیاسی و اجتماعی و احزاب و گروه های سیاسی  اصلاح طلب و اصول گرا ، بدور از برخوردهای احساسی وبدبینانه ر ابزاری ، یکبار بصورتی جدی موضوعاتی از این دست را در دستور بررسی های خود قرار دهند و در جهت این معضل اجتماعی که می تواند به موضوعی سیاسی منجر گردد اهتمام ورزند.

همه امید ما بکاربستن تدبیر و زنده نگهداشتن شعله امید  مردم است. مردمی که برغم وجود تفاوت های قومی ، با عشق به اسلام و تشیع ، پاسدار تمامیت ارضی و حفظ اقتدار نظام جمهوری اسلامی و میراث دار خون شهیدان سرافراز ایران زمین هستند.

 

محمد کیانوش راد

نماینده مردم اهواز در مجلس ششم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • ظاهرا در ایران وخوزستان فقط یک نفر هست که حق را می شناسد وآنرا می گوید وآن هم دکتر کیانوش راد. امیدوارم آقای مقتدایی ومدیران کل استان هم بشنوند وبه حاشیه نروند وجواب منطقی دهند.

  • با عرض سلام،مطلب جناب دکتر کیانوش راد به واقعیت تلخی اشاره دارد که متاسفانه در ۲ سال اخیر تشدید شده است و توازن مدیریتی استان را به طور کم سابقه ای به ضرر قومیت عرب بر هم زده است،البته یاداوری این موضوع ضروری به نظر میرسد که در انتخابات شورای راهبردی اصلاحات در استان خوزستان به مدیریت دکتر کیانوش راد برگزار شد همین دیدگاه بی مهرانه به عربها نیز حاکم بود به طوری که خیلی از نزدیکان دکتر کیانوش نیز لب به اعتراض بردند نمونه بارز این اعتراضات مطلب محافظه کارانه و در لفافه جناب سلامی بود انجایی که رای چند نفر عرب راه یافته به شورا را رای سیاسی غیر عربی دانستند که این پیام را به دکتر برسانند که انتظار همراه کردن عربها در انتخابات پیش رو به صورت حداکثری را نباید از انها داشته باشند.اقای دکتر کیانوش مطلب شما ظاهری درست و بر حق داشت اما امیدواریم که اصل قضیه صرفا دلجویی از یاران دیرین و تلطیف فضای بعد از انتخابات شورای راهبردی نباشد .