احتمال شیوع بیماری‌های روده‌ای در خوزستان

خورنا – سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز هشدار داد: فاضلاب‌های سطحی و جوی‌های روباز، زمینه را برای شیوع بیماری‌های روده‌ای فراهم کرده و تهدیدی برای سلامت مردم به شمار می‌رود.

به گزارش خورنا، دکتر اسماعیل ایدنی اظهار کرد: وجود بیماری‌های ناشی از عوامل محیطی و دخالت‌های انسان و بیماری‌های منتقله از آب و مواد غذایی، از مشکلات عمده‌ای است که در خوزستان وجود دارد.

وی با اشاره به وجود جوی‌های روباز و فاضلابهای سطحی در سطح استان، افزود: این مشکل تنها مختص شهر اهواز نیست و آن را در بیشتر شهرهای استان می‌توان مشاهده کرد. وجود فاضلاب‌های سطحی افزایش شیوع بیماری‌های منتقله از آب و غذا را نیز به دنبال دارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد: در دو فصل تابستان و پاییز با افزایش بیماریهای اسهالی و همچنین بیماری‌های ناشی از مصرف آب، مواجه می‌شویم، با این حال نظارت و پایش خوبی در سیستم شبکه آب‌های آشامیدنی در خوزستان و به ویژه شهر اهواز انجام می‌شود و آب آشامیدنی ما از نظر کلر باقیمانده، شرایط استانداردی دارد.

ایدنی اظهار کرد: مساله وجود فاضلاب‌های سطحی را نمی‌توان کتمان کرد زیرا مردم به وضوح شاهد این موضوع هستند. حل این مشکل نیز نیازمند توجه ویژه همکاران در مجموعه آب و فاضلاب خوزستان است و طبیعتا باید تعمیرات لازم و بهبود زیرساخت‌ها در این حوزه انجام شود تا بتوان این مشکل را حل کرد.

وی افزود: شاید اصلاح زیرساخت‌ها، پروسه‌زمان بر باشد ولی اقداماتی از جمله شامل آهک پاشی، گندزایی و ضدعفونی مناسب باید در اولویت قرار گیرد تا خطرات آن برای سلامت مردم کاهش یابد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.