بزرگترین «ساعت آفتابی» ایران در بندرماهشهر توسط شهرداری احداث شد +عکس و توضیحات

پیش از این رکورد بزرگترین ساعت آفتابی ایران در دست دانشگاه زنجان بود اما با احداث این ساعت در میدان ۹ دی در بندرماهشهر، این رکورد به بندرماهشهر رسید

خورنا – بزرگترین ساعت آفتابی ایران در بندرماهشهر توسط شهرداری احداث شد.

به گزارش خورنا، شهرداری بندرماهشهر در اقدامی شایسته تقدیر، بزرگترین ساعت آفتابی ایران را در میدان ۹ دی نرسیده به پل معلم احداث کرد.

بزرگترین ساعت آفتابی ایران در بندرماهشهر

گفتنی است، پیش از این رکورد بزرگترین ساعت آفتابی دانشگاه ایران در دست دانشگاه زنجان بود اما با احداث این ساعت در میدان ۹ در بندرماهشهر، این رکورد به بندرماهشهر رسید.

ساعت آفتابی چیست؟

ساعت آفتابی وسیله‌ای است که زمان را با استفاده از مکان خورشید در آسمان می‌سنجد. معمول‌ترین نوع ساعت آفتابی از میله‌ای ساخته شده‌است که روی صفحه‌ای قرار دارد و ساعت‌های شبانه‌روز روی صفحه نشانه‌گذاری شده‌اند. وقتی مکان خورشید در آسمان عوض می‌شود، مکان سایهٔ میله هم روی صفحه جابه‌جا می‌شود و ساعت را نشان می‌دهد.

حضور خورشید در آسمان و تکرار روز و شب اندیشهٔ ساخت نخستین ابزار برای سنجش زمان را در انسان ایجاد کرد و به این ترتیب ساعت‌های آفتابی به عنوان اولین ساعت‌ها ساخته شد و با درک بهتر انسان از کارایی کرهٔ آسمانی پیشرفت بیشتری کرد.براساس نوشته‌های هرودوت قدمت این ساعت‌ها به ۵۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد و او ساخت این ابزار را به سومری‌ها و کلدانی‌ها نسبت می‌دهد، اقوامی که در منطقهٔ بین‌النهرین می‌زیستند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • باسلام
    این ساعت آفتابی که نمای بد منظر و خشنی دارد و در جای نا مناسبی قرار گرفته که هیچ کاربردی ندارد .
    کاش طراحان مبلمان شهری ماهشهر کمی از روحیه لطیف تری بر خوردار بودند و در میادین وبوستانها از مجسمه ها و
    نمادهای استفاده می کردند که به بیننده حس خوبی مثل نشاط وشادی وزندگی انتقال می داد نه نمادی بی روح از صنعت

  • با تشکر از زحمات شهرداری.. ای کاش واسه رفع فرورفتگیها و برآمدگهای آسفالت اطراف این مدیون فکری بشه…

  • ماهشهر زنده باد.ماهشهری پاینده باد