مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی: کم برخودداری برخی از مناطق استان به قومیت ساکنان آن ارتباطی ندارد

خورناقنواتی بیان داشت: هیچ شکی نباید داشت که حاکمیت براساس نگاه قومیتی برنامه ریزی و عمل نمی کند. در کشورمان چیزی بنام تبعیض نژادی نداریم.در ایران ناسیونالیسم قومی وجود ندارد.
۱۰۹۵۹_۴۴۳
شوشان- علیرضا عبدالله نژاد:

بنا به پیشنهاد یونس صالح بیگی مدیر مسئول سایت خبری خوزیان نیوز و پذیرش مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نخستین نشست هم اندیشی پیرامون نقش اقوام در فرآیند توسعه خوزستان با حضور جمعی از مدیران رسانه های مکتوب و مجازی ، اساتید دانشگاه و صاحبنظران در محل سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برگزار شد.

همایون قنواتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در ابتدای این نشست گفت: یکی از سیاست های دولت تدبیر و امید ارتباطات بیشتر و کیفی تر با نخبگان حوزه های فرهنگی و اجتماعی برای رسیدن به تدوین برنامه ریزی جامع فرهنگی است.

قنواتی بیان داشت: در سال های گذشته برخی این مهم را نادیده گرفتند. همه باید به این درک مشترک برسیم که با شناخت وسیع تر و دقیق تر از پدیده های اجتماعی است که می توان به کاستی ها و قوت ها دست یافت و در این مسیر گام های محکم و بلندتری برداشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: متاسفانه شاخص های فرهنگ عمومی در استان شاخص های خوبی نیستند.حتی برخی از شاخص ها فرهنگی در استان نگران کننده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تصریح کرد: در حوزه های روابط اجتماعی، فرهنگی، هنری و رسانه و مطبوعات در مجموع شاخص های فرهنگی خوبی را شاهد نیستیم. امیدواریم که با کمک و هم اندیشی صاحب نظران و کارشناسان این کمبودها را جبران کنیم. قتواتی یادآورشد: سیاست های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان این است که در این مسیر گام های عمیق ، بنیادی را بردارد. در این راه از اقدامات نمایشی و تبلیغاتی پرهیز خواهیم کرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان بیان داشت: بر این اساس شاید در فضای اجتماعی و سیاسی فعالیت های این اداره کل نمود تبلیغاتی نداشته باشد اما یقینا تاثیرات عمیقی را در فضای فرهنگی استان خواهیم گذاشت. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان همچنین در جمع بندی پایانی نیز گفت: در استان مشکلی بنام قوم گرایی نداریم.

وی تصریح کرد: نمی توان ساختار اجتماعی، فرهنگی ، اقتصادی جامعه ایرانی – اسلامی با دیگران جوامع غربی مشابه سازی کرد. نوع ساختار اجتماعی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی کشورمان با ساختارهای کشورهای آفریقایی و اروپایی متفاوت است و نمی توان آن را تعمیم داد. نباید تحلیل یک جامعه شناس غرب نمی تواند مبنای عمل قرار داد.نباید به اقوام از نگاه غربی الهام گرفت. این نگاه در جامعه ایرانی صدق نمی کند. ادبیات قومیت و قومیت گرایی متاثر از ادبیات چپ گرایانه است.

این مقام مسئول بیان داشت: هیچ شکی نباید داشت که حاکمیت براساس نگاه قومیتی برنامه ریزی و عمل نمی کند.الحمدالله در کشورمان چیزی بنام تبعیض نژادی نداریم ،اینجا آفریقای جنوبی نیست .در ایران ناسیونالیسم قومی وجود ندارد. تاکید می کنم ساختار فرهنگی و سیاسی ما نه براساس نژاد و نه زبان است.این گونه نیست که توسعه اقتصادی و عقب ماندگی در مناطقی که یک قوم خاص سکونت دارد وجود دارد و یا دولت یک منطقه را به دلیل ساکن بودن یک قوم محروم نگه دارد. اگر محرومیت است برای همه اقوام است.

قنواتی ادامه داد: علل محرومیت مناطق مختلف به شرایط خاص اجتماعی و اقتصادی آن برمی گردد و ارتباطی با اقوام ندارد.اگر در دهدز محرومیت وجود دراد در شادگان نیز این محرومیت از نوع دیگر وجود دارد.علت آن قومیت نیست.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی خوزستان تصریح کرد: قوم خاصی در حاکمیت کشورنفوذ ندارد و همه اقوام در حاکمیت کشور سهیم هستند. در ایران تبعیض نژادی نداریم. ایران آفریقای جنوی نیست که اتوبوس سیاه پوست ها از سفیدپوست ها جدا باشد.در ایران ساختار سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی بر اساس قومیت ، نژاد و زبان نیست. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: در ساختار ایران ناسیونالیست قومی جایگاهی ندارد.آیا نازیسم که در آلمان وجود دارد همان را در ایران می ببنیم؟!

آیا در ایران مانند آلمان که ژرمن ها خود را نژادبرتر می دانند نژادبرتر داریم؟! اصلا در ایران مسایل چنین مسائلی وجود ندارد. در ایران ترکیب سیاسی و تعیین دولت ها و پارلمان بر اساس رای مردم و دموکراسی است. در ساختار حاکمیت حضور همه و مذاهب و ادیان را می ببینیم. اینگونه نیست که بخشی از اقوام از ساختار قدرت اجتماعی و سیاسی کنار زده شده باشند. اگر در این زمینه گاها شاهد کج سلیقگی هایی هستیم نباید آن را به حساب سیاست های نظام بیاوریم. در این سرزمین تنوع فرهنگی داریم. تنوع نژادی و زبانی داریم.

قنواتی ادامه داد:وحدت فرهنگی و تمدنی در ایران قدمت بسیار طولانی دارد. در دوره نادرشاه همه اقوام از سرزمین خود دفاع کردند. در جنگ تحمیلی همه اقوام و مذاهب و ادیان ایرانی از آب و خاک این سرزمین دفاع کردند. مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: شهریاربه فارسی شعر می سراید. اگر در این مسیر خدشه ای واردشود کل ساختار سیاسی و اجتماعی خدشه دار می شود. قنواتی بیان داشت: مقایسه اقوام ایرانی با کشور لبنان صحیح نیست.لبنان توسط فرانسه به صورت انجمنی اداره می شود. این کشور فاقد دولت و ساختار سیاسی منسجم است. دولت لبنان دولت متزلزلی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بیان داشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از فعالیت همه گروه های موسیقی محلی بدون هیچ تبعیضی استقبال می کند. باید به هویت قومی و جغرافیایی همه اقوام احترام گذاشت.مجموع آداب و سنن در ذیل فرهنگ ملی و هویت ملی تعریف می شود.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: زمانی می توانیم به ادبیات جهانی ملحق شویم که ادبیات قومی و اقلیمی خود را گسترش و نهادینه کنیم. دبیر شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان به آداب و سنن اقوام در استان اشاره کردوگفت: بخشی از آداب و سنن اوقام مختلف استان ناشی از دوران گذشته است. آداب و سنن باید برای مسائل امروز حرفی برای گفتن داشته باشد. امروز موسیقی فولکور باید به نیازهای فرهنگی روز پاسخ دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تصریح کرد: هر چقدر بتوانیم فضای گفتگو و علمی را در استان گسترش بدهیم از افراط و تفریط فاصله گرفته ایم. باید مباحث را بر اساس مباحث علمی و کارشناسی پیش ببریم.

قنواتی ادامه داد: اگر نخبگان اقوام و صاحب نظران مسائل اجتماعی نتوانند باهم در یک فضاعلمی گفتگو تعامل کنند در لایه های زیرین اجتماع نیز شاهد گفتگو نخواهیم بود. بیاد شناخت خود را از آداب و سنن اقوام را بروز کنیم و تغییرات را متناسب با فضای موجود اجتماعی بوجود آوریم. قنواتی در پایان تاکیدکرد: کم برخودداری از امکانات اقتصادی ، عمرانی ، اجتماعی وفرهنگی ریشه در قومیت ندارد و باید علل آن را در مسائل دیگری جستجو کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • مدیر کل جان آفریقاى جنوبى کجا آمریکا کجا رزا پارکس که جاى خودش رابه سفید پوست نداد تنها آفریقایى تبار بود و ساکن آمریکا بود واىن اتفاق در آمریکا رخ داده آپارتاید نژادیه که در افریقایه جنوبى رخ داده ونقش نلسون ماندلا رهبرى جنبش بوده