فرماندار دزفول خبرداد:

مجموعه گردشگری آبشار شوی در شمال دزفول احداث می شود

خورنا: معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه دزفول از احداث مجموعه گردشگری آبشار شوی در شمال این شهرستان خبر داد و گفت :طرح ساماندهی آبشار طبیعی و منحصر بفرد شوی آماده شده و بزودی اجرایی می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا ˈ حبیب اله آصفی ˈ روز سه شنبه در نشستی که به منظور ساماندهی آبشار شوی در سالن جلسات این فرمانداری برگزار شد افزود:ساماندهی آبشار شوی و فراهم کردن زیر ساخت های گردشگری در منطقه فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری در استان خوزستان و نیز کمک به اقتصاد اهالی روستاهای شوی و سرتنگ می باشد.

وی با اشاره به کوچ عشایر منطقه شوی به دلیل شرایط آب و هوایی اظهار داشت: برای تشویق عشایر برای اسکان دائم در محل و خدمات رسانی به گردشگران ، زیر ساخت های لازم در منطقه ایجاد خواهد شد.

فرماندار ویژه دزفول هدف از همکاری اهالی روستاهای محدوده شوی برای ساماندهی آبشار شوی را رونق اقتصادی عشایر عنوان کرد و گفت: فرمانداری و سایر ادارات با تمام امکانات برای توسعه فضای گردشگری آبشار شوی بسیج شده اند.

وی افزود:به منظور توسعه و ساماندهی محدوده آبشار شوی محل های برای پارکینگ خودرو پیش بینی شده ضمن اینکه راه اندازی فروشگاه با کمک اهالی روستا و احداث سرویس بهداشتی و آبخوری نیز در نظر گرفته شده است.

فرماندار ویژه دزفول همچنین از احداث زیر ساخت های گردشگری از جمله رستوران و قهوه خانه سنتی و استراحتگاه در مسیر آبشار شوی از سمت دزفول خبر داد و گفت:برای ساماندهی جاده آبشار شوی با همکاری راه و شهرسازی پانزده کیلومتر انتهایی جاده آبشار آسفالت خواهد شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول نیز در این نشست گفت: پرونده ثبت ملی آبشار شوی تکمیل و برای ثبت در فهرست آثار ملی ایران به سازمان محیط زیست کشور ارسال شده که پیش بینی می شود در نخستین نشست شورای عالی محیط زیست به ریاست ، رییس جمهوری این موضوع طرح و در آینده نزدیک آبشار شوی به عنوان نخستین اثر طبیعی و ملی استان خوزستان و سی و ششمین اثر طبیعی ایران به ثبت ملی خواهد رسید.

ˈ فرهاد قلی نژادˈ افزود:با ثبت آبشار شوی در فهرست آثار طبیعی و ملی ایران 50 هکتار از حریم آبشار تابع مقررات محیط زیست خواهد شد و از اعتبارات ملی برای ساماندهی بهره مند می شود.

وی اظهار داشت:برنامه های ساماندهی آبشار شوی در دو گام اجرا می شود که در گام نخست آن مدیریت پسماند ،شرایط اسکان گردشگران در روستاهای شوی و سرتنگ ،احداث پارکینگ ، برگزاری کلاس آموزشی و تعیین راهنمایان گردشگری ،نصب تابلو ، و امنیت گردشگران اجرا و تامین شده تا زمینه جذب گردشگر فراهم شود.

ˈمهدی چناری ˈ مسوول گردشگری اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری دزفول نیز گفت:بازدید میدانی از محدوده آبشار شوی صورت گرفته و مدیریت آبشار شوی به یکی از افراد آشنا به منطقه سپرده خواهد شد ضمن اینکه مدیریت این مجموعه با نظارت سایر ادارات مربوطه صورت خواهد گرفت.

وی افزود:منازل این محدوده شناسایی شده و با مالکان این منازل برای اجاره دادن به گردشگران گفت و گو شده است.

ˈعلی بهزادی پورˈ مدیر عامل جمعیت هلال احمر دزفول نیز در این نشست گفت:اگر پایگاه امداد کوهستانی در شهیون دزفول به عنوان پایگاه مرکزی امداد شمال این شهرستان راه اندازی شود می توان به گردشگران در حوادث خدمات رسانی کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.