صدور 599 گواهینامه جهت کالاهای وارداتی در خرمشهر

خورنا: رئیس اداره استاندارد شهرستان خرمشهر از صدور 599 گواهینامه جهت کالاهای وارداتی در این شهرستان خبر داد.

سید صادق شریفی‌نسب امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرمشهر اظهار کرد: در راستای اجرای قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد و به منظور حمایت از مصرف‌کنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب خارجی، این اداره بر کلیه اقلام وارداتی مشمول مقررات استاندارد اجباری که قصد ترخیص از گمرک خرمشهر را دارند نظارت می‌کند.

وی افزود: بر این اساس تنها درصورت انطباق با استانداردهای ملی و یا استانداردهای مورد قبول، مجوز ورود به کشور برای آنها صادر و در غیراینصورت کلیه محموله‌های نامرغوب خارجی و غیراستاندارد باید مرجوع شوند.

رئیس اداره استاندارد شهرستان خرمشهر ادامه داد: در دی‌ماه سال‌جاری 746 اظهارنامه گمرکی به اداره استاندارد خرمشهر از سوی گمرکات آبادان و خرمشهر ارجاع شده که 657 اظهارنامه مربوط به گمرک خرمشهر و 89 پاظهارنامه مربوط به گمرک آبادان بوده است.

شریفی‌نسب تصریح‌کرد: از کالاهای صادراتی و وارداتی تعداد 581 نمونه که شامل 434 نمونه از کالاهای مشمول استاندارد اجباری در بخش واردات و 147 نمونه برای تعیین تعرفه گمرکی و کالاهای صادراتی بود توسط کارشناسان ادارات استاندارد خرمشهر و آبادان و با همکاری شرکت‌های بازرسی، نمونه‌برداری و به آزمایشگاه‌های تائید صلاحیت شده ارسال شد.

رئیس اداره استاندارد شهرستان خرمشهر اضافه‌کرد: در این مدت تعداد 599 گواهینامه برای کالاهای وارداتی صادر شده و چهار محموله وارداتی که غالباً ساخت کشور چین بوده‌اند نیز به ارزش 26 هزار و 473 دلار مغایر با استانداردهای ملی مربوطه شناخته شده و از ورود آنها به داخل کشور جلوگیری شد.

وی خاطرنشان‌کرد: این کالاهای نامرغوب با همکاری ادارات کل گمرک آبادان و خرمشهر به خارج از کشور مرجوع و از ورود خسارت مستقیم به ارزش تقریبی 710 میلیون ریال به مصرف‌کنندگان داخلی جلوگیری شد که از جمله آنها می‌توان به اسباب‌بازی، لوازم برقی و تیغه برف‌پاکن اشاره کرد.

رئیس اداره استاندارد شهرستان خرمشهر در پایان گفت: همچنین 147 گواهینامه صادراتی با ارزش بالغ بر 95 میلیارد و 851 میلیون و 66 هزار و 161 ریال و به وزن 16 میلیون و 851 هزار و 425 کیلوگرم صادر شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.