دکتر محمد کیانوش راد: صداوسیما توجهی به حساسیت های قومی ندارد

خورنا: دکتر کیانوش راد با تاکید بر اینکه سابقه دلیری و ایستادگی قوم بزرگ بختیاری و لر در دوران مشروطیت از حافظه تاریخی ایرانیان محو ناشدنی است گفت : اعتراضات شکل گرفته علیه توهین به بختیاری ها امری بحق و ناشی از عرق ملی و قومی است .
بدنبال واکنش های صورت گرفته در اعتراض به سریال سرزمین کهن ، محمد کیانوش راد نماینده سابق مردم اهواز در مجلس اظهار داشت : توهین صداوسیما به قوم بزرگ بختیاری که به صداقت ، صراحت ، شجاعت ، دلیری و جوانمردی شهره است بار دیگر نشان داد در صدا وسیما به جای حاکم بودن یک نگاه همه جانبه نگر و ملی ، رویکرد ابزاری به استفاده از مفاهیم مختلف سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی حاکم است که علت این امر را نیز باید در مدیریت آقای ضرغامی جستجو کرد.
کیانوش راد با اشاره به اینکه در سالهای گذشته بعضا شاهد توهین مستقیم و یا غیر مستقیم صداوسیما و برخی از رسانه ها  به ترک ها ، آذری ها ، عرب ها و کردها نیز بوده ایم گفت : یکی از دلایلی که هراز چندگاهی با مسائل اینچنین روبرو هستیم این است که اولا در میان بخشی از هنرمندان و روشنفکران جامعه ایران اهمیت و حساسیت مسائل قومی درک نشده است و از سوی دیگر برخی از مسئولین نیز توجهی چندانی به حساسیت های موجود در مباحث قومی ندارند .
این استاد دانشگاه سپس عنوان کرد : از نظر روانشناسی اجتماعی و جامعه شناختی با توجه به اینکه انسان ها تمایل به حفظ هویت خود دارند هنگامی که به فرهنگ و هویت آنها توهین شود حساسیت خود را به شکل های مختلف نشان می دهند . وی در همین زمینه هشدار داد که مسئولین نظام بویژه مسئولین امنیتی باید دقت کنند که آغاز هر جریانی می تواند به تسلسل پایان ناپذیر اعتراضات،  میان اقوام مختلف منجر شود . کیانوش راد در ادامه بیان کرد : درزمینه انتصابات فرهنگی نیز باید به گونه ای عمل شود که این نگاه بین اقوام پدید نیاید که قوم دیگر بر آنها مسلط شده است چرا که در این صورت احساس تبعیض میان قومیت ها بروز خواهد کرد که خود سبب ساز بروز مسائل دیگر خواهد شد .
دکتر کیانوش راد با تاکید بر اینکه سابقه دلیری و ایستادگی قوم بزرگ بختیاری و لر در دوران مشروطیت از حافظه تاریخی ایرانیان محو ناشدنی است گفت : اعتراضات شکل گرفته علیه توهین به بختیاری ها امری بحق و ناشی از عرق ملی و قومی است .
نماینده سابق اهواز در پایان پیشنهاد داد که برای جلوگیری از بروز اتقافات مشابه ، شورای نظارت قومی بر تولیدات صداوسیما تشکیل شود تا برنامه های صداوسیما در ارتباط با اقوام را توسط جمعی از فرهیختگان همان اقوام مورد بررسی قرار ده

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • درود بر قوم دلیر بختیاری مردمی که همیشه پای ایران و انقلاب ایستاده اند اما مردم بصیر ما میدانند همه این اقوام زیر یک پرچم واحد هستند واین یک افتخار برای قوم بختیاری است که یک دشمن توده ای بد آنها را بگوید قوم بختیاری خوب میدانند که نباید اجازه دهند دشمنان قسم خورده این مملکت از این اختلاف و اعتراض سواستفاده میکنند