چگونه تشخيص دهيم كودكمان چاق است؟

خورنا: يك متخصص كودكان گفت: كودكاني كه مقادير زيادي چربي در بدن ذخيره دارند، چاق محسوب مي‌شوند؛ افزايش چربي معمولا به طور مزمن اتفاق مي‌افتد و مي‌تواند ناشي از مصرف غذا و مواد داراي قند بالا و كمبود فعاليت‌هاي فيزيكي باشد.

 

سيدمهدي منجم‌زاده اظهار كرد: به طور كلي دو عامل ارث و محيط در بروز چاقي دخالت دارند كه از عوامل محيطي مي‌توان به عامل اجتماعي، رفتاري و فرهنگي اشاره كرد.

 

وي ادامه داد: از حدود 30 سال گذشته پديده چاقي به يك مساله اجتماعي تبديل شده و طبق آمار سازمان بهداشت جهاني در سال 2005، 1.6 ميليارد كودك بالاي 15 سال دچار افزايش وزن و چاقي بوده‌اند.

 

اين متخصص كودكان افزود: در برخي كشورها تعداد كودكان چاق در 40 سال گذشته، 300 برابر گزارش شده است و بايد يادآور شد كه چاقي در والدين نيز مي‌تواند در بروز اين حالت در كودكان نقش داشته باشد.

 

منجم‌زاده درباره تشخيص ميزان چاقي توضيح داد: مي‌توان از شاخص توده‌اي بدن به نام BMI استفاده شود كه تخمين قابل اعتمادي براي ميزان چربي بدن است. اين شاخص از تقسيم وزن برحسب كيلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر به دست مي‌آيد و در كاربرد آن بايد از چارت‌هاي تهيه شده كه مقايسه‌اي با ساير كودكان است، استفاده شود.

 

وي گفت: از عوارض چاقي، مي‌توان ابتلا به ديابت تيپ 2، افزايش چربي‌هاي بدن (هايپر ليپيدمي)، بيماري‌هاي قلبي و عروقي، افزايش فشار خون، نارسايي قلبي، اختلالات جنسي، اختلالات استخواني، بدخيمي دستگاه تناسلي، پستان، پروستات و روده بزرگ را نام برد.

 

اين متخصص كودكان عنوان كرد: چاقي موجب كاهش اعتماد به نفس و افسردگي در كودك مي‌شود و نكته  مهم براي پيشگيري از چاقي اين است كه اين كار نيازمند همكاري همه اعضاي خانواده است. خانواده بايد در اين امر شركت فعال داشته باشند؛ به اين منظور پيروي از رژيم غذايي بايد تمام افراد خانواده را شامل شود، تغيير در نوع غذا و استفاده نكردن از غذاهاي داراي چربي و قند بالا و همچنين مصرف مداوم ميوه و سبزي بايد در برنامه غذايي خانواده باشد.

 

منجم‌زاده عنوان كرد: ورزش و فعاليت بدني جزو بسيار مهم در پيشگيري از چاقي در كودكان است و كودكان بالاتر از 5 سال بايد روزانه حدود 60 دقيقه فعاليت داشته باشند كه شامل ورزش‌هايي است كه با صرف انرژي و كالري‌هاي ذخيره شده همراه است، مانند دوچرخه سواري، فوتبال و شنا.

 

وي افزود: همچنين بي‌حركتي و مشاهده تلويزيون و استفاده از كامپيوتر بايد محدود و حداقل در حد يك ساعت در روز باشد.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.