در آموزش و پرورش خوزستان چه اتفاقی در شرف وقوع است

خورنا | اکبر ظریفی: این روزها مساله ای به نام استخدام نیرو برای آموزش و پرورش خوزستان نقل محافل گوناگون شده است و هرکسی از منظر رفتارهایی که دیده و یا شنیده به تحلیل می پردازد.گویا شکل ورود این نیروها،اشکال اصلی تشخیص داده شده است،در حالیکه مساله مهم این نیست بلکه تاثیر کارکردی اینچنین نیروهایی در آموزش و پرورش پایه ای است که باید مورد توجه جدی همگان قرار گیرد.
بنیان های آموزش در مقطع عمومی یا ابتدایی گذاشته می شود.این مهم ایجاب می کند که تمام تحرکات در این دوره با وسواس خاصی صورت بگیرد .در سطح وزارت خانه برای انجام هر کاری ،ابتدا برنامه ریزی از پیش صورت می گیرد و پس از نقد وبررسی های لازم،برای اجرا ابلاغ می گردد .نیروهایی که در مقطع ابتدایی به کار گرفته می شده اند،فارغ التحصیلان مراکز دانشگاه فرهنگیان – تربیت معلم پیشین- بودند.یعنی آموزش های دوره معلمی را تا اندازه ای می دیدند،

و در ادامه جذب می شدند و هم زمان با تدریس به تحصیلات تکمیلی می پرداختند و در کار خود کارآزموده می شدند.نتایج چنین روشی در آموزش و پرورش منجر به انجام کار آموزشی و پرورشی مبتنی بر تخصص.اگر امروزه آموزش و پرورش از نظر معیشت دچار مشکل است،اما کارکردها ی معلمان بنابر شرایط محیطی خود،قابل دفاع است.
آنچه در سال نخست آموزش ابتدایی بایسته است که معلم داشته باشد:تخصص تدریس در این مقطع و پایه،درک تخصصی شرایط کاری،توانایی انطباق شرایط خود با فراگیران،توانایی تشخیص تفاوت های ذاتی و تبعی فراگیران، توانایی و خلاقیت برای ابداع و به کارگیری روش های گوناگون تدریس و…است.آنچه در سال نخست انجام می شود،خمیر مایه ای است برای شکل گیری در سال های بعد. اگر نوع رابطه و برخورد با دانس آموز در پایه اول،کج و غیر تخصصی بود،این مسیر کج تا انتهای آموزش او ادامه خواهد یافت،روشن است که چه هزینه هایی ممکن است از اشتباهات وقوع یافته بر خانواده ها و نظام تعلیم و تربیت ما وارد شود.
بنابراین،وارد کردن نیروهایی که آموزش های معلمی را در سابقه خود ندارند،نه تنها کمکی به آموزش نمی کند بلکه تنها ماله کشی به اشکالات موجود است.
۱•از سال پیش تا به امسال،مگر چقدر نیرو از آموزش پرورش خارج شده که نیاز است چند هزار نفر وارد شوند؟
۲•میزان ورودی دانش آموز پایه اول، چه اندازه بوده که بر مبنای آن ورود هزاران نفر به این شکل،راه حل تشخیص داده شده است؟
۳•مهم تر ازهمه، تمام آمار مورد نیاز برای برنامه ریزی در اختیار است،چطور مساله وارد کردن نیرو در طی ماه های قبل طرح و برنامه ریزی نشده است و با شروع سال تحصیلی به یکباره این اقدام صورت می گیرد ؟تعداد دانش اموز،تعداد ورودی جدید بر اساس آمار ثبت احوال،تعداد بازنشستگان و تعداد استخدامی های دانشگاه فرهنگیان و ماده ۲۸،همه اینها روشن و معلوم بود،چطور در تابستان راه کار ورود نیروهای تازه طرح نگردید و ماند تا بعد از شروع سال تحصیلی؟
۴•پرداخت حقوق و مزایای نیروهای تازه وارد،چگونه و توسط چه مکانیزمی از سوی وزارت پذیرفته شده است؟ورود نیروهای پیش بینی نشده در وسط سال، توسط چه نهادی از نظر مالی می تواند پشتیبانی شود؟

به طور حتم،پرداخت حقوق این افراد تا پایان سال،علاوه بر اینکه با مشکل جدی مواجه است،مشکلاتی نیز ممکن است برای دیگر شاغلین آموزش و پرورش وارد کند!
۵•کارگزاران آموزش و پرورش استان،استحضار دارند که نتایج ورود عناصر غیر کارشناس به بدنه آموزش و پرورش در مقطع ابتدایی،آنهم به شکل ابهام امیز،سالهای بعد مشخص شده و آسیب های جدی وارده به خانواده ها وفرزندانشان بر عهده آنان است.
۶•سازمان دهی نیروهای فعلی آموزش و پرورش،پیش از هر اقدام دیگری در اولویت قرار دارد تا ابتدا نیازهای واقعی شناسایی شود،و در مرحله بعد از مسیر درست به جذب نیروی متخصص پرداخته گردد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • متاسفانه هیچ کدام از این موارد رعایت نشده در استخدامی های جدیدعلی الخصوص در شهرستان بندر ماهشهر.معلم استخدام کردن با مدرک مدیریت بازرگانی کلاس اول درس میده یکسال که سهله یه ک ساعتم سابقه تدریس نداره ولی در عوض پارتی و پارتی بازی رو خوب بلد بوده

  • با سلام
    من نمیخوام یه معلم باشم

    من یکی از اون چند نفری هستم که ۱۵ مهر جذب آموزش پرورش شدم . پدرمادر فرهنگی نداشتم ولی یه نفر بود که سفارشم رو کرد ولی بعد پشیمون شدم . الانم به هر دری میزنم که دربیام نمیشه . میگن معلم نیست. میگم بابا در توان من نیست با بچه کلاس اولی سر و کله زدن ولی کو گوش شنوا. میگن آش کشکیه که باید بخوری. تازه فهمیدم که آموزش پرورش چه شیر تو شیریه.